Historia Dąbek jako uzdrowiska zaczyna się na początku XX wieku. Początkowo osada rybacka stawała się coraz częściej odwiedzanym miejscem przez letników. Do 1939 roku funkcjonowało tu niemieckie sanatorium.
Obecnie obowiązujący status uzdrowiska prawnie nadany w 2007 roku.
Uzdrowisko położone jest na Wybrzeżu Słowińskim, nad Morzem Bałtyckim, nad brzegiem jeziora Bukowo.
Granice obszaru uzdrowiska obejmują sołectwa: Dąbki, Bobolin, Łukowo Morskie, Bukowo Morskie i Porzecze.
Klimat i bioklimat Dąbek cechuje się właściwościami leczniczymi, które mogą być wykorzystywane w leczeniu klimatycznym, szczególnie wspomagać leczenie klimatyczne chorób naczyń obwodowych oraz układu nerwowego. Bioklimat Dąbek posiada także walory hartujące układ termoregulacyjny i krwionośny.
Usłonecznienie przekracza wymaganą dla uzdrowisk normę, która wynosi 1500 godzin rocznie. Liczba dni z opadem nie przekracza 183, co oznacza, że obszar spełnia wymagane w tym zakresie kryterium. Norma dni z mgłą jest w Dąbkach spełniona; ich liczba nie przekracza 50 rocznie, przy czym od kwietnia do września jest ich mniej niż 15. Pod względem warunków wietrznych obszar Dąbek spełnia normy klimatyczne; częstość cisz atmosferycznych jest niewielka (nie przekracza 3,5%), mało jest także przypadków wiatru o prędkości większej niż 8 m/s (do 2 w roku).
Biorąc pod uwagę oddziaływanie warunków atmosferycznych na organizm człowieka okresem najbardziej przydatnym dla lecznictwa klimatycznego, z możliwością stosowania helioterapii, aeroterapii oraz łagodnej terapii ruchowej, są miesiące od maja do września.
W kurorcie prowadzone jest leczenie uzdrowiskowe w następujących kierunkach leczniczych: