Historia D±bek jako uzdrowiska zaczyna siê na pocz±tku XX wieku. Pocz±tkowo osada rybacka stawa³a siê coraz czê¶ciej odwiedzanym miejscem przez letników. Do 1939 roku funkcjonowa³o tu niemieckie sanatorium.
Obecnie obowi±zuj±cy status uzdrowiska prawnie nadany w 2007 roku.
Uzdrowisko po³o¿one jest na Wybrze¿u S³owiñskim, nad Morzem Ba³tyckim, nad brzegiem jeziora Bukowo.
Granice obszaru uzdrowiska obejmuj± so³ectwa: D±bki, Bobolin, £ukowo Morskie, Bukowo Morskie i Porzecze.
Klimat i bioklimat D±bek cechuje siê w³a¶ciwo¶ciami leczniczymi, które mog± byæ wykorzystywane w leczeniu klimatycznym, szczególnie wspomagaæ leczenie klimatyczne chorób naczyñ obwodowych oraz uk³adu nerwowego. Bioklimat D±bek posiada tak¿e walory hartuj±ce uk³ad termoregulacyjny i krwiono¶ny.
Us³onecznienie przekracza wymagan± dla uzdrowisk normê, która wynosi 1500 godzin rocznie. Liczba dni z opadem nie przekracza 183, co oznacza, ¿e obszar spe³nia wymagane w tym zakresie kryterium. Norma dni z mg³± jest w D±bkach spe³niona; ich liczba nie przekracza 50 rocznie, przy czym od kwietnia do wrze¶nia jest ich mniej ni¿ 15. Pod wzglêdem warunków wietrznych obszar D±bek spe³nia normy klimatyczne; czêsto¶æ cisz atmosferycznych jest niewielka (nie przekracza 3,5%), ma³o jest tak¿e przypadków wiatru o prêdko¶ci wiêkszej ni¿ 8 m/s (do 2 w roku).
Bior±c pod uwagê oddzia³ywanie warunków atmosferycznych na organizm cz³owieka okresem najbardziej przydatnym dla lecznictwa klimatycznego, z mo¿liwo¶ci± stosowania helioterapii, aeroterapii oraz ³agodnej terapii ruchowej, s± miesi±ce od maja do wrze¶nia.
W kurorcie prowadzone jest leczenie uzdrowiskowe w nastêpuj±cych kierunkach leczniczych: