Stroje kąpielowe Wymogi regulaminowe na basenie i w saunie.
Co na siebie włożyć na basen i do sauny?
Modny, wygodny, praktyczny i jednocześnie spełniający wymagania regulaminu strój kąpielowy damski i męski - zagrożenie, wyzwanie czy zawracanie głowy...
Na basen...
Wybór stroju kąpielowego na basen wymaga sporo ostrożności. Nie każdy strój nadaje się ze względów praktycznych, nie każdy też pasuje do wymagań dotyczących strojów stosowanych na basenie. Z reguły zakłada się, że strój powinien być czysty, nie powinien posiadać kieszeni ani zawierać elementów metalowych. Do basenowych regulaminów wkrada się jednak "ideologia" zakładająca, że strój powinien spełniać wymogi "estetyczno-moralne". Taki zapis jest powielany w regulaminach wielu obiektów prowadząc nierzadko do konfliktów. Zazwyczaj bowiem ten sam regulamin zawiera jednocześnie wymóg by strój był "przylegający do ciała" czyli obcisły. Istnieje tu zatem swego rodzaju sprzeczność.
Damski kostium kąpielowy najczęściej nie wywołuje szczególnych problemów. Jest zazwyczaj jedno- lub dwuczęściowy. Pierwsza wersja stroju zakrywa znaczącą część ciała kobiety, aczkolwiek jest też wersja z mniejszą powierzchnią zakrycia określana mianem monokini. Natomiast strój dwuczęściowy damski - bikini - składa się ze stanika i fig, czyli rodzaju majtek bez nogawek. Wersja z koszulką zamiast stanika to tankini.
Dużo bardziej skomplikowana jest sprawa męskiego stroju kąpielowego. Zarzewiem konfliktu są zazwyczaj szorty kąpielowe czyli luźne spodenki z krótką nogawką lub też te w typie bermudów, czyli z luźnymi nogawkami sięgającymi nierzadko kolan. Taki strój jest najczęściej zakazany, a zakaz jest często egzekwowany w sposób niezbyt przyjemny. Najbardziej bezpieczne są obcisłe kąpielówki w typie slipek lub spodenek z przylegającą nogawką występującą w różnych długościach (krótsze to bokserki, dłuższe to jamniki lub z ang. jammers'y). Taki strój jest jednak przez wielu mężczyzn uznawany za mało komfortowy.
Nie ulega wątpliwości, że strój kąpielowy powinien być czysty i nie może zawierać elementów stwarzających zagrożenie. Uważać też trzeba by kieszenie, jeśli strój je ma, były zupełnie puste. Wymogi odnośnie obcisłości stroju nie mają znaczącego uzasadnienia, pomijając urzędowe wytyczne niektórych sanepidów. Łatwiej jest bowiem zweryfikować czy ktoś ma na sobie obcisły, najprawdopodobniej, strój kąpielowy, czy też luźne szorty, w których być może przyszedł z ulicy.
Do sauny...
Obszarem wzbudzającym jeszcze większe kontrowersje odnośnie ubioru jest kultura saunowania. Polacy są podzieleni. Część w ogóle nie korzysta z sauny bądź to ze względu na przeciwwskazania, brak odczuwania przyjemności czy wręcz dyskomfort w przebywaniu w pomieszczeniu o wysokiej temperaturze. Między pozostałymi zachodzi natomiast spór dotyczący tego czy w saunie można i należy przebywać w stroju kąpielowym czy też bez stroju. Wydaje się, że konflikt nie do końca dotyczy wskazań praktycznych czy zdrowotnych lecz ideologicznych, religijnych i kulturowych. W regulaminach części saun stosuje się zatem zapis określający obowiązek przebywania w stroju kąpielowym. W części saun wybitnie określa się natomiast, że jest to strefa nietekstylna lub też strefa nagości. Dochodzi w obu przypadkach do nieprzyjemnych sytuacji. Tam gdzie wymagany jest strój, osoba naga może zostać oskarżona o "nieobyczajny wybryk" (art. 140 Kodeksu wykroczeń) lub "wywołanie zgorszenia" (art. 51 § 1 k.w.), tam gdzie obowiązuje strefa nagości osoba w stroju może zostać potraktowana jak intruz i wyproszona - nie zawsze elegancko.
Konflikt jest podtrzymywany sztucznie tak samo jak inne konflikty w różnych sferach życia Polaków. Opowieści o wzajemnym szacunku nie znajdują zastosowania. Aby uniknąć nieporozumień lepiej dowiedzieć się wcześniej jakie obyczaje panują w danej strefie saun. Warto też rozważyć czy wybierając się do sauny nietekstylnej jesteśmy gotowi by spotkać tam osobę zupełnie nagą w różnym wieku, kondycji fizycznej i płci. Należy mieć też na uwadze, że wcale nie trzeba być nagim w strefie nagości. Wystarczy nagie ciało owinąć ręcznikiem lub podążając za trendami i wygodą włożyć saunowy sarong lub pareo.
Tak czy inaczej warto przed wyprawą na basen czy do sauny zapoznać się z wymaganiami tam stosowanymi i nie dać się zaskoczyć żądaniami opuszczenia strefy stawianymi przez obsługę.
Wymagania regulaminowe dotyczące stroju basenowego
W strefie mokrej - hali basenowej obowiązuje czysty strój kąpielowy ściśle przylegający do ciała, własny ręcznik i wskazane jest poruszanie się boso lub używanie obuwia typu klapki sportowe.
Na hali basenowej obowiązuje wyłącznie strój kąpielowy; dla kobiet: jedno- lub dwuczęściowy, dla mężczyzn: elastyczne przylegające do ciała kąpielówki typu spodenki lub slipki. Osoby posiadające długie włosy powinny mieć je spięte.
Na terenie hali basenowej i na terenie SPA obowiązuje czysty strój kąpielowy, spełniający wymogi higieniczne oraz estetyczne, nieposiadający zamków błyskawicznych albo innych wstawek metalowych lub plastikowych, mogących stanowić zagrożenie dla zdrowia lub bezpieczeństwa korzystającego jak również być przyczyną uszkodzeń elementów wyposażenia pływalni:
dla kobiet jedno- lub dwuczęściowy, przylegający do ciała,
dla mężczyzn kąpielówki o długości maksymalnie do połowy uda, nieposiadające kieszeni ani zamków.
Na terenie hali basenowej obowiązuje wyłącznie czysty strój kąpielowy, spełniający wymogi higieniczne oraz estetyczne, nie posiadający zamków błyskawicznych albo innych wstawek metalowych lub plastikowych, mogących
stanowić zagrożenie dla zdrowia lub bezpieczeństwa korzystającego jak również być przyczyną uszkodzeń elementów wyposażenia pływalni:
dla kobiet jedno- lub dwuczęściowy, przylegający do ciała,
dla mężczyzn kąpielówki przylegające do ciała, bez kieszeni, o długości maksymalnie do połowy uda.
Brak szczególnych wymagań dotyczących strojów w hali basenowej.
Wyciąg z regulaminu
Na terenie niecek basenowych obowiązuje wyłącznie strój kąpielowy: dla kobiet strój kąpielowy jedno- lub dwuczęściowy, dla mężczyzn kąpielówki lub spodenki kąpielowe.
Kąpiący się zobowiązani są mieć na głowach czepki. Osoby korzystające z basenu zobowiązane są posiadać: czysty strój kąpielowy (bez kieszeni, nie mogą to być np. spodenki gimnastyczne, bermudy, itp.)...
Na terenie hali basenowej obowiązuje wyłącznie czysty strój kąpielowy:
dla kobiet jedno- lub dwuczęściowy, przylegający do ciała,
dla mężczyzn kąpielówki przylegające do ciała, bez kieszeni.
Strój kąpielowy powinien spełniać wymogi higieniczne oraz estetyczne, nie posiadać zamków błyskawicznych albo innych wstawek metalowych lub plastikowych, mogących stanowić zagrożenie dla zdrowia lub bezpieczeństwa korzystającego i innych, jak również być przyczyną uszkodzeń elementów wyposażenia pływalni.
Brak szczególnych wymagań dotyczących strojów w hali basenowej.
Uwaga!
W obiekcie (najczęściej w saunach) funkcjonuje strefa nagości.
Wyciąg z regulaminu
W hali basenowej obowiązuje strój kąpielowy: dla kobiet strój kąpielowy jedno- lub dwuczęściowy, dla mężczyzn kąpielówki lub spodenki kąpielowe. W obrębie Łosparów panuje strefa nagości; dozwolone okrycie to prześcieradło lub ręcznik.
Na terenie hali basenowej (na terenie SPA) obowiązuje wyłącznie czysty strój kąpielowy, spełniający wymogi higieniczne oraz estetyczne, nieposiadający zamków błyskawicznych albo innych wstawek metalowych lub plastikowych, mogących stanowić zagrożenie dla zdrowia lub bezpieczeństwa korzystającego, jak również być przyczyną uszkodzeń elementów pływalni: a) dla kobiet jedno- lub dwuczęściowy, przylegający do ciała b) dla mężczyzn kąpielówki przylegające do ciała, bez kieszeni, o długości maksymalnie do połowy uda.
HALA BASENOWA: Wstęp na halę basenową możliwy jest tylko w przylegającym do ciała stroju kąpielowym tj. slipy kąpielowe dla mężczyzn, a dla kobiet strój kąpielowy jedno- lub dwuczęściowy. Dzieci do lat trzech mogą przebywać w wodzie wyłącznie w specjalnych pielucho-majtkach. SAUNARIUM: W pomieszczeniach strefy saunarium nie jest preferowana strefa nagości (...)
Brak szczególnych wymagań dotyczących strojów w hali basenowej.
Uwaga!
W obiekcie (najczęściej w saunach) funkcjonuje strefa nagości.
Wyciąg z regulaminu
Przebywając na terenie Term (za wyjątkiem strefy Saunarium i pomieszczeń nietekstylnych) odwiedzający bezwzględnie zobowiązany jest do noszenia stroju kąpielowego.
Strefa Saunarium jest strefą nietekstylną. Użytkownicy korzystający z Saunarium zobowiązani są przebywać w Saunarium bez strojów kąpielowych lub innej odzieży oraz liczyć się z możliwością, iż ze strefy tej korzystać będą inni Użytkownicy niekompletnie ubrani bądź nadzy.
Brak szczególnych wymagań dotyczących strojów w hali basenowej.
Uwaga!
W obiekcie (najczęściej w saunach) funkcjonuje strefa nagości.
Wyciąg z regulaminu
HALA BASENOWA Wstęp do hali basenowej mają osoby ubrane w strój kąpielowy: kobiety - w jedno- lub dwuczęściowy, mężczyźni - w kąpielówki lub spodenki kąpielowe. Strój nie może posiadać zamków błyskawicznych albo innych wstawek metalowych lub plastikowych mogących stanowić zagrożenie dla zdrowia lub bezpieczeństwa korzystającego i innych użytkowników Parku Wodnego. SAUNARIUM Saunarium jest "strefą nietekstylną" co oznacza, że mogą w niej przebywać osoby nagie, ale obowiązkowo posiadające ręcznik, szlafrok lub prześcieradło. Osoby wchodzące do tego obszaru muszą zdjąć stroje kąpielowe. (...) Przed wejściem do saun parowych należy zdjąć szlafrok/ręcznik/prześcieradło. Z tych saun korzysta się nago.
Na terenie Obiektu obowiązuje całkowity zakaz (...) korzystania z basenu w innym stroju niż kąpielowy (krótkie spodenki męskie i kostium kąpielowy damski). Na hali basenowej obowiązuje wyłącznie strój kąpielowy: dla kobiet strój kąpielowy jedno- lub dwuczęściowy, dla mężczyzn kąpielówki przylegające do ciała.
W obiekcie (najczęściej w saunach) funkcjonuje strefa nagości.
Wymogi regulaminowe
W hali basenowej obowiązkowe obcisłe kąpielówki.
Wyciąg z regulaminu
W "Strefie Basenowej" obowiązuje wyłącznie strój kąpielowy: dla kobiet jedno- lub dwuczęściowy dla mężczyzn kąpielówki przylegające do ciała. Na terenie "Świata Saun" obowiązuje wyłącznie ręcznik lub szlafrok.
Brak szczególnych wymagań dotyczących strojów w hali basenowej.
Wyciąg z regulaminu
W halach basenowych obowiązuje strój kąpielowy: dla kobiet i dziewczynek strój kąpielowy jedno- lub dwuczęściowy, dla mężczyzn i chłopców kąpielówki lub spodenki kąpielowe. Korzystającym z basenu sportowego lub jacuzzi oraz osobom z długimi włosami zaleca się noszenie czepka.
Zakazane jest używanie strojów lub przedmiotów niedostosowanych do użytku na pływalniach, w sposób widoczny zabrudzonych lub takich, które mogą wchodzić w reakcję chemiczną z wodą.
Dzieci do 2 lat mogą korzystać z basenów tylko w specjalnych pieluchomajtkach.
Każdy użytkownik zamierzający korzystać z Parku Wodnego przed wejściem na halę basenowa zobowiązany jest do (...) posiadania przylegającego stroju kąpielowego, korzystania z czepka lub dokładnego obmycia włosów.
Na terenie hali basenowej obowiązuje wyłącznie czysty strój kąpielowy, spełniający wymogi higieniczne oraz estetyczne, nie posiadający zamków błyskawicznych albo innych wstawek metalowych lub plastikowych, mogących stanowić zagrożenie dla zdrowia lub bezpieczeństwa korzystającego jak również być przyczyną uszkodzeń elementów wyposażenia pływalni:
a. dla kobiet jedno- lub dwuczęściowy, przylegający do ciała,
b. dla mężczyzn kąpielówki o długości maksymalnie do połowy uda.
Na terenie hali basenowej obowiązuje wyłącznie czysty strój kąpielowy, spełniający wymogi higieniczne oraz estetyczne, nie posiadający zamków błyskawicznych albo innych wstawek metalowych lub plastikowych, mogących stanowić zagrożenie dla zdrowia lub bezpieczeństwa korzystającego jak również być przyczyną uszkodzeń elementów wyposażenia pływalni:
dla kobiet jedno- lub dwuczęściowy, przylegający do ciała
dla mężczyzn kąpielówki przylegające do ciała, bez kieszeni, o długości maksymalnie do połowy uda.
Na pływalni obowiązuje strój kąpielowy: dla kobiet jedno- lub dwuczęściowy, dla mężczyzn kąpielówki przylegające do ciała.
Strój kąpielowy powinien spełniać wymogi higieniczne oraz estetyczno - moralne, nie posiadać zamków błyskawicznych albo innych wstawek metalowych lub plastikowych, mogących stanowić zagrożenie dla zdrowia lub bezpieczeństwa korzystającego jak również być przyczyną uszkodzeń elementów wyposażenia pływalni.
Brak szczególnych wymagań dotyczących strojów w hali basenowej.
Wyciąg z regulaminu
Kąpiących się obowiązuje noszenie stroju kąpielowego.
Każdy użytkownik pływalni zobowiązany jest przed wejściem na halę basenową do przebrania się w czysty strój kąpielowy...
Kąpiący się powinni mieć na głowach czepki.
Strój kąpielowy powinien być czysty.
Wskazane jest używanie, w części mokrej basenu obuwia typu "japonki", które powinno stanowić (oprócz czepka i kostiumu) integralną część wyposażenia osób korzystających z pływalni.
Na terenie hali basenowej obowiązuje wyłącznie czysty strój kąpielowy, spełniający wymogi higieniczne oraz estetyczne, nie posiadający zamków błyskawicznych albo innych wstawek metalowych lub plastikowych, mogących stanowić zagrożenie dla zdrowia lub bezpieczeństwa korzystającego, jak również być przyczyną uszkodzeń elementów wyposażenia Aquaparku:
dla kobiet jedno- lub dwuczęściowy, przylegający do ciała;
dla mężczyzn kąpielówki przylegające do ciała, bez kieszeni, o długości maksymalnie do połowy uda.
Brak szczególnych wymagań dotyczących strojów w hali basenowej.
Wyciąg z regulaminu
Na terenie niecek basenu obowiązuje strój kąpielowy:
dla kobiet jedno- lub dwuczęściowy,
dla mężczyzn kąpielówki lub spodenki kąpielowe bez kieszeni o max długości do kolan; strój kąpielowy powinien spełniać wymogi higieniczne oraz estetyczne, nie może posiadać zamków błyskawicznych albo innych wstawek metalowych lub plastikowych, mogących stanowić zagrożenie dla zdrowia lub bezpieczeństwa korzystającego i innych użytkowników, jak również być przyczyną uszkodzeń elementów wyposażenia basenów.
Na terenie strefy basenowej, basenów zewnętrznych i w strefie SPA obowiązuje czysty, spełniający wymogi higieniczne oraz estetyczne strój kąpielowy:
strój nie może posiadać zamków błyskawicznych, wstawek metalowych lub plastikowych, mogących stanowić zagrożenie dla zdrowia lub bezpieczeństwa korzystającego, jak również być przyczyną uszkodzeń elementów wyposażenia,
strój powinien przylegać do ciała i mieć długość maksymalnie do kolan,
strój powinien być pozbawiony kieszeni zewnętrznych,
strój w strefie SPA powinien dodatkowo być odporny na nagrzewanie się (części metalowe mogą być przyczyną poparzenia, części z tworzyw sztucznych mogą ulec zniszczeniu),
poza kąpielą w basenie dopuszczalne jest korzystanie z szlafroków, okryć wierzchnich, strojów plażowych itp.
Przebywanie nago w którejkolwiek ze stref Term Cieplickich jest zakazane (na podstawie: Art. 51 par. 1 oraz Art. 140 Kodeksu Wykroczeń).
W strefie SPA dopuszczalne jest korzystanie z saun bez stroju kąpielowego, ale pod warunkiem owinięcia się ręcznikiem, prześcieradłem lub pareo. Zdjęcie i zakładanie stroju kąpielowego musi odbywać się w sposób dyskretny, w kabinie przebieralni obok saun.
Na hali basenowej obowiązuje wyłącznie czysty strój kąpielowy, spełniający wymogi higieniczne:
a) dla kobiet jedno- lub dwuczęściowy, przylegający do ciała;
b) dla mężczyzn kąpielówki przylegające do ciała, bez kieszeni, nie posiadające zamków błyskawicznych albo innych wstawek metalowych lub plastikowych, mogących stanowić zagrożenie dla zdrowia lub bezpieczeństwa korzystającego.
UWAGA! Zestawienie zostało sporządzone na podstawie obowiązujących w obiektach regulaminów. W poszczególnych obiektach istnieje jednak możliwość wystąpienia pozaregulaminowych wymagań lub zwyczajów. Niekiedy zapisy regulaminowe nie są ścisłe co może powodować rozbieżność pomiędzy oceną wymagań, a stanem faktycznym. Zestawienie dotyczy osób indywidualnych, dla grup zorganizowanych mogą występować szczególne wymogi. Niektóre wyciągi z regulaminów poddano adiustacji.