Strefa nagości

Strefa nagości nie oznacza, że trzeba przebywać w niej nago.
Strefa nagości nie oznacza, że trzeba przebywać w niej nago.

Strefa nagości nazywana też strefą nietekstylną jest to z reguły wydzielona część parku wodnego z osobnym wejściem, w której przebywa się bez strojów kąpielowych. Z reguły jest to przestrzeń z saunami i łaźniami oraz towarzyszącymi pomieszczeniami wypoczynkowymi i relaksacyjnymi oraz natryskami, nieckami z zimną i ciepłą wodą.

Nago nie znaczy na golasa
Kluczowym zagadnieniem w takim miejscu jest nieskrępowana nagość osób w różnym wieku i każdej płci. Przyjmuje się jednak najczęściej, że jest to miejsce dla osób dorosłych lub mających co najmniej 16 lat. Paradoksalnie wcale nie trzeba jednak przebywać w takim miejscu całkiem nago, wręcz nie jest to konieczne. Ważne jest jednak to aby nie mieć na sobie stroju kąpielowego w żadnej postaci. Ciało natomiast zakrywamy ręcznikiem, szlafrokiem, pareo lub innym okryciem przyjętym w danym miejscu. Najczęściej jest to jednak zwykły ręcznik. Kontrowersje natomiast budzi fakt, że w każdym miejscu strefy można spotkać całkiem nagą osobę. Całkiem nago korzysta się z natrysków i basenów oraz z łaźni parowych. Tylko w saunach fińskich ręcznik jest wręcz konieczny aczkolwiek całkiem naturalne będzie saunowanie na ręczniku, a nie w ręczniku.
Nago lecz z fasonem
Nagość w saunie przyjęta jest powszechnie w wielu krajach Europy jako standard i nie wzbudza emocji. Nie jest ona związana z naturyzmem, czy nudyzmem, ma jedynie na celu wytworzenie nieskrępowanej swobody korzystania w pełni z dobrodziejstw sauny. Nagość tworzy specyficzną atmosferę równości między współuczestnikami saunowania, bez względu na status społeczny czy majątkowy. Jeśli ktoś nie akceptuje takich zasad, a nagość własna i obca jest dla niego krępująca, nie powinien przebywać w takim miejscu. Nie jest to też miejsce dla podglądaczy, ciekawskich oraz tych, którzy czerpią przyjemność z epatowania nagością. Trzeba być też gotowym na to, że pracownicy obsługi będą zwracać uwagę tym, którzy nie stosują się do obowiązujących reguł.

Strefa nagości to miejsce dla ludzi otwartych, nieskrępowanych ortodoksyjnymi zasadami, serdecznych, przychylnie nastawionych do świata i innych, szanujących odmienność, niedoskonałość i różnorodność ludzkiego ciała, chcących spędzić przyjemnie czas wśród życzliwie nastawionych ludzi.

Jest to prostokątna, kwadratowa lub trójkątna chusta, którą można owinąć się tworząc rodzaj spódnicy,...
dział: Aquapedia

W Polsce nie mamy kultury korzystania z sauny, bo sauna nie funkcjonowała nigdy w naszej kulturze. Stąd...
dział: FAQ

Saunowanie może być bardzo przyjemne i relaksujące. Warto spróbować. Warto też przedtem przygotować się...
dział: Tematy

wszystkie Aquapediawszystkie FAKTY...

Wybrane z katalogu aquaparki i baseny:
Wyszukiwarka aquaparków
  • województwo
  • miejscowość
  • wielkość
  • różne
  • atrakcje
  • zjeżdżalnie
  • rodzaj
Ostatnio dodane opinie
Oława: TERMY JAKUBA
Precz z oszustami (15.07.2024):
Całkowicie niezrozumiały zakaz kąpieli w spodenkach kąpielowych, choć na...
wszystkich opinii: 47
Kościerzyna: AQUA Centrum
Monika (14.07.2024):
Basen porażka, obsługa nie informuje klienta o tym że czas na przebranie...
wszystkich opinii: 24
Uniejów: TERMY UNIEJÓW
MM (12.07.2024):
Termy ok
wszystkich opinii: 145
Każdy kto na co dzień używa szkieł korekcyjnych wie jak niekomfortowym może być pobyt na basenie. Nie...
Gejzer ma stwarzać wrażenie, że w dnie znajduje się wybijające źródło wody. W rzeczywistości z dna wydobywa...
Lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031