Saunowanie może być bardzo przyjemne i relaksujące. Warto spróbować. Warto też przedtem przygotować się by nie być zaskoczonym na przykład uwagami obsługi. W dobrych saunach dba się o specyficzną kulturę tego obyczaju. Trzeba pamiętać, że w Finlandii, gdzie słowo sauna brzmi dokładnie tak samo jak w Polsce, w miejscu tym należy zachowywać się jak w świątyni. W Polsce bywa różnie ale czy powinno być gorzej?
Przygotowanie...
1. Gdy chorujesz upewnij się, że sauna nie jest przeciwwskazana w Twoim stanie. Co prawda starzy Finowie głoszą tezę, że:
jeśli nie pomoże Ci wódka, dziegieć i sauna to choroba jest śmiertelna...
po fińsku: Jos ei viina, terva ja sauna auta, niin tauti on kuolemaksi.
W tym przypadku jednak zdrowy rozsądek liczy się bardziej niż mądrość ludowa.
2. Nie objadaj się przed saunowaniem lepiej napij się wody.
3. Zdejmij wszystkie metalowe dekoracje: kolczyki, łańcuszki, bransoletki, pierścionki, obrączkę, zegarek. Metal nagrzewa się szybko i parzy, bardzo.
4. Umyj całe ciało pod prysznicem używając mydła lub płynu. Wysusz się. Suche i czyste ciało łatwiej się poci i pozbywa toksyn. Dobrze jest rozgrzać stopy w czasie wysychania. Można to zrobić w specjalnych misach z ciepłą wodą. Ponadto zdrowo zrobić rundę po ścieżce Kneippa.
5. Do sauny wejdź bez stroju kąpielowego. Nie oznacza to, że musisz być nago, o nie. Okryj ciało ręcznikiem lub pareo. Każdy wie jaki chlorowy odór wydziela strój kąpielowy używany w basenie. W saunie strój paruje i śmierdzi jeszcze bardziej. Znajdź miejsce gdzie dyskretnie można zrzucić mokry strój i zostawić (szafka, półka, przegródka, haczyk - z reguły przewidziano na to miejsce). Owiń się ręcznikiem lub pareo i w drogę. Przed sauną zostaw klapki, laczki, japonki - wejdź na boso.
Do dobrej sauny koniecznie bez stroju kąpielowego ale niekoniecznie nago.
Saunowanie...
6. W saunie całe swoje ciało złóż tak by nie mieć bezpośredniego kontaktu z gorącymi deskami. To element dbałości nie tylko o higienę miejsca ale też o swoje bezpieczeństwo. Deski są gorące. Koniecznie podłóż ręcznik pod stopy. Jeśli masz już jeden ręcznik na sobie i nie zamierzasz go rozwijać zadbaj by mieć dodatkowy ręcznik pod stopy. To bardzo wygodne bo bose stopy stawiane bezpośrednio na gorących deskach sauny zostaną poparzone.
7. W saunie zostań dopóty, dopóki sprawia to Ci przyjemność i ani chwili dłużej. Każdy ma indywidualną wrażliwość i potrzeby. To nie jest rywalizacja. Średni pobyt to 10 - 15 minut. Jeśli po 5 minutach masz dosyć to konieczna jest ewakuacja i schłodzenie organizmu. Wyjście po 5 minutach jest bardziej honorowe niż utrata przytomności po 15.
8. Sauna to strefa Twojej ciszy. Nie gadasz z nikim ani nikt z Tobą, nie dzwonisz i nikt do Ciebie nie dzwoni (smartfon przecież został w szafce), to Twoja chwila wyciszenia.
9. Warto też wiedzieć, że:
im wyżej w saunie usiądziesz tym będzie goręcej,
zbyt długo otwarte drzwi do sauny to niemile widziany spadek temperatury wewnątrz,
pierwszym razem dobrze jest zacząć od sauny niezbyt gorącej (zakres temperatur to od 40°C w biosaunie do nawet 120°C w saunie fińskiej) - w dobrym saunarium każda sauna jest opisana przy wejściu,
wilgotność sauny ma znaczenie - duża wilgotność przy wysokiej temperaturze może powodować odczucie parzenia,
uzyskanie efektu löyly (fiński "duch sauny") otrzymuje się przez polewanie rozgrzanych kamieni wodą - należy uzgodnić ze wszystkimi w saunie, czy mają ochotę na takie wrażenia; po polaniu następuje uderzenie pary wodnej co gwałtownie zwiększa wilgotność, nie każdy to lubi.
Schładzanie...
10. Po saunie potrzebne jest ochłodzenie organizmu. Zasadniczo chłodzić trzeba się zaczynając od nóg i podążać w kierunku klatki piersiowej i głowy. Zanim jednak wskoczysz do basenu lub beczki z lodowatą wodą, opłucz się pod prysznicem. Spraw też sobie przyjemność pod prysznicem wrażeń. W zastępstwie ekstremalnych doznań w zimnej wodzie spróbuj natrzeć się śniegiem w grocie śnieżnej. Do dyspozycji masz też zwykle wiadro bosmana i generator granulatu lodu (tzw. studnia lodowa).
Odpoczywanie...
11. Koniecznie odpocznij. W każdym dobrym saunarium jest strefa wypoczynku, grota solna lub tężnia solankowa. Leżaki, podgrzewane kamienne łoża, przygaszone światło, nastrojowa muzyka. Dobrze mieć puchaty szlafrok lub ręcznik by wyłożyć się na nim wygodnie odpoczywając mniej więcej tyle czasu ile trwał pobyt w saunie.
I jeszcze raz...
12. Wróć do sauny jeśli czujesz, że sprawi to Ci przyjemność. Ochłódź się. Opłucz się na koniec i nie używaj już mydła. Odpocznij. Napij się wody mineralnej - to konieczne by uzupełnić to co ubyło przy saunowaniu. Nasmaruj się ulubionym balsamem nawilżającym.
Ufff...
13. Gotowe. Czujesz się wspaniale!!! Niezupełnie? Następnym razem spróbuj łaźni parowej...
Kultura saunowania - Hotel Piwniczna
10 przykazań zachowania w saunie fińskiej
Przed sauną weź prysznic.
W saunie przebywaj bez stroju kąpielowego i boso.
Wchodząc do sauny przywitaj się.
Siadaj tylko na ręczniku, pod stopy również podłóż ręcznik.
Nie bądź pod wpływem alkoholu lub innych środków psychoaktywnych.
Nie rozmawiaj i nie hałasuj.
Nie polewaj kamieni wodą bez uzyskania zgody pozostałych saunowiczów.
Nie używaj urządzeń elektronicznych (smartfon, tablet, komórka itp.).
Po wyjściu z sauny spłucz ciało pod natryskiem zanim wskoczysz do basenu schładzającego.