Uzdrowisko to specyficzny obszar z dostępem do złóż naturalnych surowców o potwierdzonych badaniami właściwościach leczniczych. Mogą to być wody (np. termalne, mineralne), peloidy (np. borowina) i gazy (np. radon). Miejsce musi też charakteryzować się korzystnym mikroklimatem oraz być wyposażone w odpowiednią infrastrukturę medyczną i uzdrowiskową. W strukturze uzdrowisk znajdują się m.in. szpitale uzdrowiskowe, sanatoria, zakłady przyrodolecznicze, pijalnie wód mineralnych, tężnie, parki, ścieżki ruchowe, morskie wybrzeża czy wyrobiska górnicze. Uzdrowisko objęte jest strefami ochrony środowiskowej. Dzięki temu zakazane, lub bardzo ograniczone, są wszelkie działania mogące emitować zanieczyszczenia, hałas, drgania czy inne szkodliwe czynniki. Ścisłe centrum uzdrowiska powinno też być obszarem w większości zielonym.
Z dobrodziejstw uzdrowiska skorzystać można nawet nie poddając się planowemu leczeniu. Sam pobyt na terenie uzdrowiska ze względu na wyjątkowe walory klimatyczne, krajobrazowe, turystyczne, estetyczne, a nawet architektoniczne może być przyjemnym doświadczeniem.
Warto też skorzystać z dostępnej infrastruktury w tym z parków wodnych, w których niekiedy stosuje się te same co w uzdrowisku surowce lecznicze. Kąpiele, w tym termalne, solankowe, borowinowe oraz zabiegi spa i fizykoterapii to oferta, z której zawsze warto skorzystać dla podbudowania zdrowia i samopoczucia.