Pomieszczenie, w którym teoretycznie tworzony jest w sposób sztuczny mikroklimat nadmorski lub mikroklimat podziemnych wyrobisk solnych. Zazwyczaj ściany i podłoga wyłożone są blokami solnymi. W grocie aranżowane mogą być solne oczka wodne, minitężnie, czy też fontanny i wodospady solankowe. Seans polega zwykle na leżakowaniu w spokojnej atmosferze groty nierzadko przy dźwiękach relaksacyjnej muzyki.
Jedynym pewnym efektem, który można uzyskać w grocie jest relaks. Wpływ terapeutyczny w zakresie leczenia chorób dróg oddechowych jest natomiast różnie oceniany. Istnieją koncepcje aby w grocie wytworzyć wysoką wilgotność podobną do tej nadmorskiej lub też występującej w wyrobiskach solnych (ok. 80%). Z drugiej strony promuje się idee stosowania generatora suchego aerozolu, jako bardziej korzystnego w celach medycznych. Trzeba jednak podkreślić, że:
- Sól na ścianach i podłodze spełnia przede wszystkim rolę dekoracyjną gdyż składniki soli w stanie stałym nie przedostają się do powietrza.
- Jeśli w powietrzu groty występuje niska zawartość cząsteczek aerozolu, pobyt w niej nie wpłynie leczniczo. Dla porównania powietrze w wyrobisku w Wieliczce zawiera 24 mg/m3 chlorku sodu.
- Jeśli w grocie nie ma odpowiedniej koncentracji aerozolu soli, który działa dezynfekująco oraz brak jest skutecznego systemu wentylacyjnego i bakteriobójczego powietrze w takim miejscu może być przyczyną infekcji. Związane jest to z akumulacją produktów wydychanego powietrza przez przebywające tam osoby.
- Nieuprawnione jest twierdzenie, że kilkudziesięciominutowy pobyt w grocie daje ten sam efekt, co kilkudniowy pobyt nad morzem. W talasoterapii, czyli "leczeniu morzem", uzyskuje się bowiem efekty przez synergiczne działanie klimatu, wiatru, słońca, kąpieli morskich, inhalacji i ruchu fizycznego.