Każdy kto na co dzień używa szkieł korekcyjnych wie jak niekomfortowym może być pobyt na basenie. Nie widać zegara odmierzającego czas, nie widać znajomych, z oczu zniknąć nam może dziecko, które jest pod naszą opieką. Ponadto w ogóle wszystko wygląda irytująco. Niestety nie ma idealnego rozwiązania w tej sytuacji ale warto przyjrzeć się dostępnym możliwościom.
Pierwsza z nich to używanie na basenie soczewek kontaktowych. Niestety zarówno okuliści jak i optycy i producenci soczewek zwykle przestrzegają przed tym. Najistotniejszym zagrożeniem jest dostanie się wody basenowej pod soczewkę, co może wywołać infekcję. Miękkie soczewki ponadto, ze względu na swoją strukturę, chłoną wodę co dodatkowo naraża oko na niebezpieczeństwo zakażenia i podrażnienia. Nasiąknięta wodą soczewka będzie bardziej przylegać co w konsekwencji może powodować pewne trudności z usunięciem jej po wyjściu z basenu. Trzeba więc odczekać kilkadziesiąt minut aż własne łzy wyprą wodę z soczewki lub przemyć oko roztworem soli fizjologicznej. Nie ulega wątpliwości że jeśli już decydujemy się podjąć ryzyko noszenia soczewek na basenie to powinny być to soczewki jednorazowe. Istnieje bowiem spore ryzyko, że nie uda się nasiąkniętej wodą basenową soczewki dokładnie wypłukać ze wszystkich substancji chemicznych. Zagrożeniem są też mikroorganizmy występujące w wodzie. Na szczególną uwagę zasługuje tu pełzak z rodzaju Acanthamoeba. Wywołać on może trudne w leczeniu zapalenie rogówki. Odnotowane również w Polsce przypadki pełzakowego zapalenia rogówki przydarzyły się w większości osobom, których soczewki kontaktowe miały kontakt z wodą. Najlepszą metodą byłoby zatem zastosowanie soczewek kontaktowych wraz ze szczelnymi okularkami lub goglami pływackimi.
Następnym rozwiązaniem jest nabycie "optycznych" okularków pływackich. Dostępne są na polskim rynku rozwiązania zarówno dla korekcji dodatniej jak i ujemnej. Najczęściej spotkać można korekcję do +/- 8 ze skokiem co 0,5 dioptrii. Produkowane są też wyższe korekcje do dali (do -12 dpt.), a nawet soczewki cylindryczne. Można też zamawiać różne korekcje na prawe i lewe oko. Takie okularki nie różnią się wyglądem od tych bez korekcji. Znaleźć można modele z filtrem UV, przyciemniane, w różnych kolorach i kształtach, z warstwą anti-fog (przeciw zaparowaniu) i przeciw zarysowaniom. Warte polecenia są modele do samodzielnego montażu. Dają one bowiem z reguły możliwość doboru szerokości noska, a tym samym wygodnego dopasowania okularków.
Jeśli chcemy zanurzyć się głębiej albo mieć pod wodą "szerszy widok" to nabyć można również korekcyjną maskę do nurkowania, aczkolwiek tu już trudno o wyższe wartości korekcji.
Data publikacji: 20. | 05. | 2010 |