Państwowy Zakład Higieny oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Centrum Kontroli i Profilaktyki Chorób USA (CDC) stoją na stanowisku, że zakażenie SARS-CoV-2 nie następuje poprzez wodę przeznaczoną do spożycia ani do celów rekreacyjnych. Dotychczas nie odnotowano przypadków transmisji zakażenia poprzez wodę.
Wirus otoczkowy jakim jest SARS-CoV-2 podatny jest na liczne czynniki dezynfekcyjne w tym na podchloryn sodu stosowany w wodzie basenowej. Zatem woda o kontrolowanej jakości jest bezpieczna.
Głównym problemem pozostaje jednak fakt iż koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową podczas rozmowy, śmiechu, kaszlu, kichania. Baseny odwiedzane są zwykle przez większą liczbę osób, wśród których może znaleźć się osoba zainfekowana. Niezbędne jest zatem zachowanie dystansu społecznego oraz unikanie dotykania klamek, barierek i wszelkich instalacji, na których potencjalnie może osadzić się wirus. Zwrócić tu należy uwagę, że podczas kąpieli w basenie raczej nie ma możliwości stosowania używanych na zewnątrz maseczek na usta i nos zatem ryzyko transmisji jest podwyższone.
Podczas kąpieli lub pływania przy brzegu basenu może dojść do rozpryskiwania wody po kontakcie ze ścianą niecki. Krople wody mogą wtedy wchodzić w styczność z powierzchniami, na których znajdują się cząsteczki wirusa i po rozproszeniu w powietrzu ulec następnie inhalacji. Korzystniej jest unikać pływania przy brzegu niecki basenowej, zachowując odległość min. 1 m.
źródło: dr n. med. Grzegorz Juszczyk, Dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH (wyjaśnienia w sprawie warunków korzystania z pływalni podczas trwającej pandemii z dn. 4.05.2020)
Zasady higieny obowiązujące zwykle użytkowników na pływalniach publicznych, podczas trwającej obecnie pandemii wymagają rygorystycznego przestrzegania. Szczególnie znaczenie ma obowiązkowa i staranna kąpiel oraz umycie ciała pod natryskiem przed wejściem do hali basenowej. Równie ważne jest przestrzeganie ścisłego rozdziału strefy obutej i bosej, korzystanie z toalety, a następnie umycie i dezynfekcja rąk przed przejściem pod natrysk, przejście do hali basenowej przez brodzik do płukania stóp.
źródło: dr n. med. Grzegorz Juszczyk, j.w.
Data publikacji: 10. | 05. | 2020 |