Wytyczne dla basenów i saun w trakcie epidemii

Wytyczne dla basenów i saun w trakcie epidemii

Od 6 czerwca mogą funkcjonować baseny, parki wodne i sauny. Otwarcie tej sfery rekreacji następuje w związku z kolejnym etapem tzw. odmrażania gospodarki w dobie pandemii. Ministerstwo Rozwoju wraz z Głównym Inspektoratem Sanitarnym wydało wytyczne dla funkcjonowania basenów i saun w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce. Zalecenia dotyczą zapewnienia bezpieczeństwa w obiekcie oraz bezpieczeństwa pracowników i użytkowników. Ponadto zawierają procedury postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Dystans
Utrzymywanie dystansu społecznego w wymiarze 2 metrów to absolutna podstawa. Dystans należy zachować praktycznie w każdym miejscu - w kolejce do kasy, w przebieralni, na korytarzach, a także podczas kąpieli w basenie. W małych nieckach (np. w wannach jacuzzi), jeśli nie ma możliwości zachowania dwumetrowego dystansu, może przebywać tylko jedna osoba lub kilka osób o ile wspólnie zamieszkują. Na jednym torze basenu sportowego znajdować mogą się maksymalnie 4 osoby. Wytyczne nie określają przy tym rozmiaru niecki zatem dotyczy to zarówno tych o długości 25 jak i 50 metrów. Liczba osób, które w jednym czasie mogą przebywać w obiekcie nie może być większa niż 50% maksymalnej liczby osób dla obiektu. Nie może to być jednak więcej jak 150 osób.
Maseczki
Interesujące jest zalecenie dotyczące stosowania maseczek zakrywających usta i nos. Otóż maseczkę należy założyć przed wejściem do obiektu i zdjąć podczas przebierania się w strój kąpielowy. Ponownie maseczkę należy założyć przy przebieraniu się w wyjściową odzież by mieć ją na sobie podczas opuszczania obiektu. Innymi słowy kąpiel przebiegać ma bez maseczki natomiast należy ją mieć założoną na terenie obiektu w drodze do i z przebieralni.

Obowiązkowe noszenie osłon ust i nosa przez użytkowników z wyłączeniem kąpieli i pływania w basenie – osłona ust i nosa powinna być zdjęta i pozostawiona wraz z ubraniem w przebieralni, z której należy bezpośrednio udać się pod natrysk i poprzez brodzik przejść do basenu. Ubierając się po kąpieli należy ponownie założyć osłonę ust i nosa w pomieszczeniu przebieralni.

źródło: Ministerstwo Rozwoju. Wytyczne... Stan na 01.06.2020

Higiena i dezynfekcja
Generalna zasada to obowiązkowe i staranne umycie całego ciała pod natryskiem przed wejściem do hali basenowej. Należy też ściśle przestrzegać rozdziału strefy obutej i bosej. Ponadto przed wejściem do basenu należy przejść przez brodzik do płukania stóp. Korzystać też trzeba z punktów dezynfekcji rąk. Dozowniki ze środkiem dezynfekującym mają być zamieszczone przy wejściu, w przebieralni, przy umywalce w toalecie oraz w pomieszczeniu z natryskami. Przed wejściem do obiektu dezynfekcja rąk ma być obowiązkowa. Ponadto zalecana jest dezynfekcja szafek i kluczy ("bransoletek") po każdym użytkowniku oraz dezynfekcja okresowa powierzchni wspólnych (np.: klamek, uchwytów, poręczy, włączników światła, kurków baterii, powierzchni sanitarnych, okolic basenów).
Ograniczenie pobytu
Czas jaki można spędzić w obiekcie ma być ograniczony do czasu przebrania się i kąpieli. Zaleca się by nie zezwalać i nie zachęcać do odpoczynku i oczekiwania lub przedłużania pobytu w pomieszczeniach obiektu. Wytyczne wskazują wręcz by usuwać w obiektach krzesła i ławki.
Saunowanie
Rekomenduje się użytkowanie wyłącznie saun, w których utrzymywana jest temperatura powyżej 60°C. Ponadto ogranicza się liczbę osób przebywających jednocześnie w saunie do dwóch. Wytyczne nie wskazują wymiarów sauny zatem również w tych mogących pomieścić w normalnych warunkach kilkadziesiąt osób też mogą przebywać maksymalnie dwie osoby. Można przyjąć, że przy tych restrykcjach saunowanie będzie niestety luksusem niedostępnym. Wskazuje się też, że w saunie należy przebywać boso i bez okrycia wierzchniego za wyjątkiem ręcznika.


Zasady są klarowne i jednocześnie trudne do utrzymania w wielu aspektach. Wydaje się wręcz, że na cenzurowanym znalazły się sauny, w których mogłyby przebywać tylko dwie osoby. W wielu saunariach sauny nie są ciasnymi klitkami, a przestronnymi pomieszczeniami, w których może jednocześnie w normalnych warunkach przebywać nawet kilkadziesiąt osób. Cztery osoby na torze w basenie o rozmiarze olimpijskim (50 m dł.) to duży komfort dla pływających ale czy wytrzyma to rachunek ekonomiczny takiej pływalni? Również ograniczenie do maksymalnie 150 osób, które mogą przebywać w obiekcie to restrykcja wybitna dla dużych obiektów przyjmujących jednorazowo nawet kilka tysięcy osób. Ponadto wszystko wskazuje na to, że park wodny czy basen ma być jedynie miejscem wykonywania określonej czynności w jak najkrótszym czasie. Można w tym reżimie zapomnieć o relaksie, odprężeniu, leżaku pod palmą nawet jeśli jest sztuczna. Czas pokaże ile obiektów zostanie otwartych, ile przetrwa finansowo takie ograniczenia oraz czy i jak ewaluować będą zalecenia.


Data publikacji: 02.06.2020
Państwowy Zakład Higieny oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Centrum Kontroli i Profilaktyki Chorób...
dział: FAQ

Pomimo zmrożenia gospodarki w wielu parkach wodnych trwały prace budowlane i modernizacyjne. Niektóre...
dział: Tematy
Kolejny cios zarówno dla branży jak i dla wielbicieli pływania i wodnych zabaw. Od soboty 17 października...
dział: Tematy

wszystkie Tematy...wszystkie FAKTY...

Wyszukiwarka aquaparków
  • województwo
  • miejscowość
  • wielkość
  • różne
  • atrakcje
  • zjeżdżalnie
  • rodzaj
Ostatnio dodane opinie
Ruda Śląska: AQUADROM
AlojzRŚL (28.05.2024):
Atrakcje fajne ino mało placu na wielkim basenie.
wszystkich opinii: 180
Wojcieszyce: Hotel KYRIAD Karkonosze
mkeira (23.05.2024):
Te seanse to czas przeszły
wszystkich opinii: 2
Ruda Śląska: AQUADROM
Ja (21.05.2024):
W aquaparku są 3 długie zjeżdżalnie, lejek i bąbel. W jakuzi bywa tłoczono....
wszystkich opinii: 180
Stara tradycja słowiańska wskazuje na to, że kąpieli pod gołym niebem zażywać można po tzw. nocy Kupały....
W podstawowej wersji jest to płytka niecka z wodą, po której brodzi się boso wyciągając stopy z wody...
Maj 2024
PnWtŚrCzPtSoN
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031