Wytyczne dla basenów i saun w trakcie epidemii

Wytyczne dla basenów i saun w trakcie epidemii

Od 6 czerwca mogą funkcjonować baseny, parki wodne i sauny. Otwarcie tej sfery rekreacji następuje w związku z kolejnym etapem tzw. odmrażania gospodarki w dobie pandemii. Ministerstwo Rozwoju wraz z Głównym Inspektoratem Sanitarnym wydało wytyczne dla funkcjonowania basenów i saun w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce. Zalecenia dotyczą zapewnienia bezpieczeństwa w obiekcie oraz bezpieczeństwa pracowników i użytkowników. Ponadto zawierają procedury postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Dystans
Utrzymywanie dystansu społecznego w wymiarze 2 metrów to absolutna podstawa. Dystans należy zachować praktycznie w każdym miejscu - w kolejce do kasy, w przebieralni, na korytarzach, a także podczas kąpieli w basenie. W małych nieckach (np. w wannach jacuzzi), jeśli nie ma możliwości zachowania dwumetrowego dystansu, może przebywać tylko jedna osoba lub kilka osób o ile wspólnie zamieszkują. Na jednym torze basenu sportowego znajdować mogą się maksymalnie 4 osoby. Wytyczne nie określają przy tym rozmiaru niecki zatem dotyczy to zarówno tych o długości 25 jak i 50 metrów. Liczba osób, które w jednym czasie mogą przebywać w obiekcie nie może być większa niż 50% maksymalnej liczby osób dla obiektu. Nie może to być jednak więcej jak 150 osób.
Maseczki
Interesujące jest zalecenie dotyczące stosowania maseczek zakrywających usta i nos. Otóż maseczkę należy założyć przed wejściem do obiektu i zdjąć podczas przebierania się w strój kąpielowy. Ponownie maseczkę należy założyć przy przebieraniu się w wyjściową odzież by mieć ją na sobie podczas opuszczania obiektu. Innymi słowy kąpiel przebiegać ma bez maseczki natomiast należy ją mieć założoną na terenie obiektu w drodze do i z przebieralni.

Obowiązkowe noszenie osłon ust i nosa przez użytkowników z wyłączeniem kąpieli i pływania w basenie – osłona ust i nosa powinna być zdjęta i pozostawiona wraz z ubraniem w przebieralni, z której należy bezpośrednio udać się pod natrysk i poprzez brodzik przejść do basenu. Ubierając się po kąpieli należy ponownie założyć osłonę ust i nosa w pomieszczeniu przebieralni.

źródło: Ministerstwo Rozwoju. Wytyczne... Stan na 01.06.2020

Higiena i dezynfekcja
Generalna zasada to obowiązkowe i staranne umycie całego ciała pod natryskiem przed wejściem do hali basenowej. Należy też ściśle przestrzegać rozdziału strefy obutej i bosej. Ponadto przed wejściem do basenu należy przejść przez brodzik do płukania stóp. Korzystać też trzeba z punktów dezynfekcji rąk. Dozowniki ze środkiem dezynfekującym mają być zamieszczone przy wejściu, w przebieralni, przy umywalce w toalecie oraz w pomieszczeniu z natryskami. Przed wejściem do obiektu dezynfekcja rąk ma być obowiązkowa. Ponadto zalecana jest dezynfekcja szafek i kluczy ("bransoletek") po każdym użytkowniku oraz dezynfekcja okresowa powierzchni wspólnych (np.: klamek, uchwytów, poręczy, włączników światła, kurków baterii, powierzchni sanitarnych, okolic basenów).
Ograniczenie pobytu
Czas jaki można spędzić w obiekcie ma być ograniczony do czasu przebrania się i kąpieli. Zaleca się by nie zezwalać i nie zachęcać do odpoczynku i oczekiwania lub przedłużania pobytu w pomieszczeniach obiektu. Wytyczne wskazują wręcz by usuwać w obiektach krzesła i ławki.
Saunowanie
Rekomenduje się użytkowanie wyłącznie saun, w których utrzymywana jest temperatura powyżej 60°C. Ponadto ogranicza się liczbę osób przebywających jednocześnie w saunie do dwóch. Wytyczne nie wskazują wymiarów sauny zatem również w tych mogących pomieścić w normalnych warunkach kilkadziesiąt osób też mogą przebywać maksymalnie dwie osoby. Można przyjąć, że przy tych restrykcjach saunowanie będzie niestety luksusem niedostępnym. Wskazuje się też, że w saunie należy przebywać boso i bez okrycia wierzchniego za wyjątkiem ręcznika.


Zasady są klarowne i jednocześnie trudne do utrzymania w wielu aspektach. Wydaje się wręcz, że na cenzurowanym znalazły się sauny, w których mogłyby przebywać tylko dwie osoby. W wielu saunariach sauny nie są ciasnymi klitkami, a przestronnymi pomieszczeniami, w których może jednocześnie w normalnych warunkach przebywać nawet kilkadziesiąt osób. Cztery osoby na torze w basenie o rozmiarze olimpijskim (50 m dł.) to duży komfort dla pływających ale czy wytrzyma to rachunek ekonomiczny takiej pływalni? Również ograniczenie do maksymalnie 150 osób, które mogą przebywać w obiekcie to restrykcja wybitna dla dużych obiektów przyjmujących jednorazowo nawet kilka tysięcy osób. Ponadto wszystko wskazuje na to, że park wodny czy basen ma być jedynie miejscem wykonywania określonej czynności w jak najkrótszym czasie. Można w tym reżimie zapomnieć o relaksie, odprężeniu, leżaku pod palmą nawet jeśli jest sztuczna. Czas pokaże ile obiektów zostanie otwartych, ile przetrwa finansowo takie ograniczenia oraz czy i jak ewaluować będą zalecenia.


Data publikacji: 02.06.2020
Państwowy Zakład Higieny oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Centrum Kontroli i Profilaktyki Chorób...
dział: FAQ

Pomimo zmrożenia gospodarki w wielu parkach wodnych trwały prace budowlane i modernizacyjne. Niektóre...
dział: Tematy
Kolejny cios zarówno dla branży jak i dla wielbicieli pływania i wodnych zabaw. Od soboty 17 października...
dział: Tematy

wszystkie Tematy...wszystkie FAKTY...

Wybrane z katalogu aquaparki i baseny:
Wyszukiwarka aquaparków
  • województwo
  • miejscowość
  • wielkość
  • różne
  • atrakcje
  • zjeżdżalnie
  • rodzaj
Ostatnio dodane opinie
Jarosławiec: AQUAPARK Panorama Morska
Kamil (27.05.2023):
Naprawdę polecam wszystkim ten aquapark! Duży kompleks basenów odkrytych...
wszystkich opinii: 531
Chochołów: Chochołowskie Termy
Halina (26.05.2023):
Na termy przyjeżdżamy dość często. 22. 05. 23 byliśmy znowu. Jak o samych...
wszystkich opinii: 248
Raszyn: Pływalnia Centrum Sportu Raszyn
Maria (26.05.2023):
Chodzę od 2tyg. Uczę się pływać.. jestem zadowolona.. pływanie to fajny...
wszystkich opinii: 2
Oczywiście bez analizy chemicznej i bakteriologicznej nie jest to możliwe. Jesteśmy zmuszeni do zaufania...
Łaźnia ta wywodzi się ze starożytnej kultury śródziemnomorskiej co wpływa na to, iż jest to coś zupełnie...
Maj 2023
PnWtŚrCzPtSoN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031