Słownik uzdrowiskowy Podstawowe pojęcia związane z tematyką uzdrowisk.

Odczyn uzdrowiskowy

Jest to pewna forma adaptacji organizmu do zmienionego środowiska związana zarówno ze stanem zdrowia jak i bodźcami leczniczymi. Leczenie uzdrowiskowe związane jest bowiem z wpływem na organizm klimatu oraz stosowanych tworzyw leczniczych - ich jakością i intensywnością.

Objawy odczynu odczuwane są przez zdecydowaną większość kuracjuszy szczególnie w pierwszym tygodniu pobytu. Mogą u nich wystąpić: podwyższona temperatura ciała, wzrost ciśnienia krwi, zmniejszenie ogólnej wydolności organizmu, zwiększone napięcie mięśniowe, bóle głowy, a także objawy skórne w postaci pokrzywki, rumienia czy świądu. U części pacjentów występują też zaburzenia snu. U niektórych następuje zaostrzenie choroby podstawowej lub powstanie procesów zapalnych.

Najsilniejszy odczyn uzdrowiskowy występuje u kuracjuszy poddawanych kąpielom przegrzewającym oraz siarkowym i radonowym. Ponadto silny odczyn odczuwany jest przy zabiegach borowinowych.

Dopiero po ustaniu odczynu uzyskuje się efekt terapeutyczny. Ważne jest zatem by leczenie lub rehabilitacja uzdrowiskowa była odpowiednio długa. W Polsce stacjonarne leczenie uzdrowiskowe trwa od 21 do 28 dni.Szukacz uzdrowiskowy

Znajdź swoje uzdrowisko

Lokalizator uzdrowiskowy

Uzdrowiska na mapie Polski

Dziennik uzdrowiskowy

Tematyczny przegląd publikacji

Słownik uzdrowiskowy

Baza wiedzy uzdrowiskowej

Kalendarz

Październik 2020
PnWtŚrCzPtSoN
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031