Mamy tu do czynienia z technologią identyfikacji radiowej - RFID (ang. radio frequency identification). System składa się z czytnika, anteny i transpondera nazywanego też znacznikiem lub tagiem. To właśnie transponder znajduje się w "zegarku", który dostajemy w kasie basenu.
Czytnik przy pomocy nadajnika wytwarza zmienne pole elektromagnetyczne, które emitowane jest wokół anteny. Przybliżenie w okolicę anteny transpondera powoduje w nim indukcję energii elektrycznej. Dzięki temu transponder nie wymaga zasilania przy użyciu baterii. Transponder zawierający mikroukład pobudzony wytworzoną energią wysyła zwrotną informację. Transmisja następuje przez modulację pola elektromagnetycznego według zaprogramowanego schematu.
Czytnik odbiera sygnał i dzięki dekoderowi przetwarza go w postać cyfrowych danych. Owe dane to zazwyczaj unikalny numer seryjny transpondera. Numer ten jest przypisywany klientowi podczas wydania transpondera. Dane przesyłane są do komputera, który wyposażony jest w stosowne oprogramowanie. W ten sposób w bazie danych gromadzone są informacje o czasie pobytu klienta w poszczególnych strefach basenu. Na podstawie zdefiniowanych cenników i przyjętych taryf oraz zarejestrowanego czasu usługi wyliczana jest automatycznie wysokość opłaty.
Do rachunku mogą też być wliczane opłaty dodatkowe, na przykład za zakupy w "mokrym barze", za wypożyczenie sprzętu pływackiego. W zależności od sposobu zaprogramowania systemu i urządzeń współpracujących, transponder może powodować otwarcie określonych drzwi lub bramek, bądź też uniemożliwić ich otwarcie jeśli nie wykupiono usługi. Może otwierać też przypisaną szafkę na ubrania. Istnieją rozwiązania, które umożliwiają zapisywanie dodatkowych danych w pamięci transpondera. Wprowadzany jest tam na przykład unikalny kod-klucz do szafki w sytuacji gdy umożliwia się klientowi wybór dowolnej niezajętej szafki, a nie przypisanej do transpondera.
Systemy w zależności od przyjętego rozwiązania działają najczęściej na częstotliwości 125kHz (np. system Unique) lub 13,56MHz (np. system Mifare). Technologia RFID jest stosowana również do rejestracji czasu pracy, identyfikacji towarów w magazynie lub sklepie zamiast kodów paskowych, w zbliżeniowych biletach komunikacji miejskiej czy też zbliżeniowych kartach płatniczych. Znalazła też zastosowanie w rejestracji czasów oraz ilości okrążeń w zawodach sportowych, na przykład w maratonach gdzie pomiar stoperem czasu każdego uczestnika byłby niezwykle trudny do przeprowadzenia.
Data publikacji: 03. | 09. | 2010 |