Designerski hotel z basenem w Cukrowni Żnin

Ascetyczny luksus w pofabrycznych wnętrzach nad brzegiem Jeziora Żnińskiego Dużego

Basen w Cukrowni Żnin w budynku byłego magazynu
Basen w Cukrowni Żnin w budynku byłego magazynu

Centrum konferencyjno-wypoczynkowe w Żninie to miejsce niezwykłe i warte zobaczenia. Można tutaj przenocować w pokojach i apartamentach hotelowych, zjeść w niejednej restauracji, a także skosztować piwa rzemieślniczego wprost z warzelni. Goście skorzystać mogą też z zabiegów SPA, terapii przeciwbólowych, kameralnego kina oraz aktywnie odpocząć w parku wodnym i na kręgielni. Miejsce jest również przygotowane do organizacji konferencji i eventów w 11 salach, a także na otwartym terenie. Położenie obiektu tuż nad jeziorem dostarcza sporych możliwości odpoczynku nad wodą i na wodzie.

Nadzwyczajność tego miejsca związana jest z faktem, iż znajduje się ono w zrewitalizowanej XIX-wiecznej cukrowni. W fabryce produkowano cukier z buraków cukrowych jeszcze w 2004 roku. Po likwidacji działalności cukrownia została w 2015 roku zakupiona przez Grupę Arche. Sukcesywnie remontowano i rewitalizowano poszczególne budynki i obiekty nadając im nowe funkcjonalności. Zachowano przy tym industrialny charakter poszczególnych miejsc wykorzystując oryginalne urządzenia, wyposażenie i detale. Cały kompleks składa się z aż 27 budynków oraz wielu różnych budowli i instalacji, m.in. rurociągów, taśmociągów, suwnic, silosów, kominów. Betonowoszare wykończenie wielu korytarzy i sal podtrzymuje chłodny, przemysłowy charakter obiektu, który jednak ocieplany jest przez świetnie wyeksponowane ściany z czerwonej cegły. Współczesna, nowoczesna malatura i staranne wykończenie współgrają z nierównym tynkiem i ścianami zachlapanymi zaprawą. Nazwy poszczególnych miejsc, pomieszczeń i sal nawiązują do określeń produkcyjnych stosowanych w cukrowni. Znaleźć można tu restauracje o nazwach: "Melasa", "Sacharoza", "Turbinowa", bary: "Dyfuzja", "Płuczka", sale konferencyjne: "Magazyn Cukru", "Turbozespół", "Magazyn Wysłodków", jest również "Pakownia", "Wirownia", Fabryka 1" i "Fabryka 2", "Stacja Filtracyjna".
Jeden z budynków, który onegdaj spełniał rolę magazynu został przekształcony w park wodny. Są w nim trzy 25-metrowe tory do pływania oraz basen rekreacyjny z atrakcjami wodnymi, dwie wanny jacuzzi, zjeżdżalnia rurowa o długości 60 metrów, brodzik dla dzieci z parasolem wodnym oraz małą zjeżdżalnią i ślizgawką, a ponadto sauna sucha i łaźnia parowa. Industrialny charakter wysokiej na 8 metrów hali o widocznej stalowej konstrukcji dachu został nieco złagodzony pasteloworóżową barwą ścian. Charakterystycznymi elementami dekoracyjnymi hali są konstrukcje podwieszone pod sufitem - sybolizują one kostki cukru lub cukrowe pianki.
Cukrownia, której w wyniku rewitalizacji nadano wiele różnych nowych funkcji, zachwyca wyjątkowością. W pokjach hotelowych, lokalach gastronomicznych, korytarzach i innych pomieszczeniach w większości zachowano oryginalne dziewiętnastowieczne ściany. Wyposażenie wnętrz nawiązuje do przełomu lat 70 i 80 ubiegłego wieku i w dużej mierze wytworzone zostało z odzyskanych fabrycznych części i obiektów. Wykorzystano na przykład stare ceramiczne izolatory, które użyto jako nogi stolików restauracyjnych, worki po cukrze posłużyły jako ekrany akustyczne w sali konferencyjnej. W wielu miejscach pozostawiono oryginalne maszyny i urządzenia służące przez lata w produkcji. Obiekt pełen jest zaskakujących i niecodziennych wystrojów tworząc niezwykłą, industrialną atmosferę. Odnosi się wrażenie, że jest to obiekt niewykończony, w trakcie budowy lub co najwyżej dla wielbicieli urbexu. Zdecydowanie jest to zatem propozycja dla tych, którzy poszukują czegoś innego niż ekskluzywnego, sterylnego, seryjnie urządzonego pokoju w hotelu.
Zrujnowana fabryka przed rewitalizacją
Fabryka po przemianach


Data publikacji: 22.04.2024
wszystkie Niezwykłości...wszystkie FAKTY...

Wybrane z katalogu aquaparki i baseny:
Wyszukiwarka aquaparków
  • województwo
  • miejscowość
  • wielkość
  • różne
  • atrakcje
  • zjeżdżalnie
  • rodzaj
Ostatnio dodane opinie
Jachranka: Aqua Park - Hotel Warszawianka
Hotaru (14.06.2024):
Za tę cenę nie ma szału. W prysznicach raz ciepła raz zimna woda. Na basenie...
wszystkich opinii: 33
Poznań: Termy Maltańskie
Elżbieta (10.06.2024):
Zapomniałam dodać do swojej opinii, że część obiektu nieczynna, a cena...
wszystkich opinii: 268
Poznań: Termy Maltańskie
Elżbieta (10.06.2024):
Nieprzyjemna obsługa. Zostałam zaatakowana przez pana z obsługi. Zarzucono...
wszystkich opinii: 268
Jest to element kultury osobistej i dbałości o współużytkowników basenu. Na skórze człowieka znajduje...
Jest to z pewnością świetna propozycja dla tych nurków, którzy obawiają się spotkania z rekinem podczas...
Czerwiec 2024
PnWtŚrCzPtSoN
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930