Deepspot - najgłębszy basen świata

Scuba diving i freediving na wyciągnięcie płetwy - w Mszczonowie

Deepspot - najgłębszy basen świata

Z pewnością zachwyci nie tylko pasjonatów nurkowania. Najgłębszy basen na planecie powstał w Polsce tuż obok parku wodnego TERMY Mszczonów. Tuba o wewnętrznej średnicy 7 metrów sięgająca w głąb Ziemi zalana została wodą łącznie z głębokim na 20 metrów basenem nad tubą. Całkowita głębokość od powierzchni wody do najgłębiej położonego punktu tuby to aż 45 metrów i 47 centymetrów. Głębiny dla nurków wzbogacono w pięć poziomów aranżowanych jaskiń z charakterystycznymi naciekami krasowymi oraz płaskorzeźbami stylizowanymi na kamienne reliefy Majów. Nurkowie napotkają również zatopioną łódź, która osiadła 20 metrów pod wodą.

Dzięki wydajnemu filtrowaniu woda zachowuje wysoką przejrzystość co umożliwia dobrą widoczność (tzw. wizurę) zwiększając atrakcyjność nurkowania. Podgrzewana do temperatury 32-34°C woda umożliwia nurkowanie bez ograniczających skafandrów czy pianek termoizolacyjnych.

W budynku oprócz basenu znajdą się też sale konferencyjne, pomieszczenia usług rehabilitacyjnych, a także część gastronomiczna i hotelowa. Dla tych, którzy będą chcieli zobaczyć basen suchą stopą powstał specjalny przezroczysty akrylowy tunel zanurzony w niecce. Tunel ma 20 metrów długości i 2,4 metra wysokości. Zwiedzający mogą zatem swobodnie przyglądać się nurkom. Obserwację można prowadzić również przez duże kwadratowe okna zainstalowane w lobby oraz przez okna w pokojach hotelowych. W planach są też wyprawy w głębinę batyskafem dla tych, którzy chcą się zanurzyć ale nie zamoczyć.

Pierwsze nurkowanie

Obiekt powstał na zlecenie spółki Aerotunel znanej z rekreacyjnych tuneli aerodynamicznych Flyspot zlokalizowanych w Warszawie, Katowicach i we Wrocławiu. Sama koncepcja budowy stanowiła wyzwanie technologiczne ze względu na głębokość budowy. Betonowa konstrukcja została zaprojektowana tak by wytrzymać nacisk 50 ton na metr kwadratowy. Również system filtrowania wody ma innowacyjny charakter. Musiała powstać instalacja znacznie wydajniejsza niż te stosowane dla zwykłych basenów po pierwsze ze względu na ilość wody (ok. 8 mln litrów), po drugie by zachować krystaliczną jej przejrzystość, a po trzecie by podczas wymiany wody nie powstawały w niej wiry lub wyczuwalne prądy.

Basen otwarty został 21 listopada 2020 roku zapraszając na zajęcia sportowe scuba diving i freediving zarówno certyfikowanych nurków jak też całkiem początkujących. Voucher na pierwsze płetwonurkowanie kosztuje 389 zł. Obejmuje on szkolenie teoretyczne (ok. 45 min.), jedno nurkowanie na głębokość do 5 metrów (ok. 45 min.), wypożyczenie sprzętu (maska, fajka, płetwy, automat, kamizelka BCD, butla z powietrzem) oraz opiekę instruktora w trakcie całego pobytu.

Deepspot zdetronizował włoski basen Y-40 Deep Joy o głębokości 42 m. Niestety wiadomo już, że Deepspot niezbyt długo będzie cieszył się tytułem najgłębszego basenu świata. W Bedfordshire w Wielkiej Brytanii powstaje basen nurkowy Blue Abyss o głębokości 50 metrów. Obiekt budowany jest na terenie jednostki wojskowej RAF i przeznaczony będzie dla profesjonalnych nurków w celach treningowych oraz, co ciekawe, jako miejsce szkoleń astronautów i testów sprzętu kosmicznego. Nie zmienia to jednak faktu, że mamy w Polsce wspaniałe miejsce do komfortowego i bezpiecznego nurkowania nie tylko dla profesjonalistów lecz również dla całkiem początkujących.


Data publikacji: 21.11.2020
Jest to z pewnością świetna propozycja dla tych nurków, którzy obawiają się spotkania z rekinem podczas...

W zwykłym basenie pełnym wody można pływać na różne sposoby. Można też pod wodą uprawiać zupełnie naziemne...
dział: Tematy

wszystkie Niezwykłości...wszystkie FAKTY...

Wybrane z katalogu aquaparki i baseny:
Wyszukiwarka aquaparków
  • województwo
  • miejscowość
  • wielkość
  • różne
  • atrakcje
  • zjeżdżalnie
  • rodzaj
Ostatnio dodane opinie
Ruda Śląska: AQUADROM
Joanna (16.05.2024):
Jako klientka nie polecam, dzisiaj byłam z koleżanką po raz kolejny nie...
wszystkich opinii: 177
Ruda Śląska: AQUADROM
INO RUCH (16.05.2024):
Ten park ma już kilka lat, ale jest w naprawdę dobrym stanie. Jest parę...
wszystkich opinii: 177
Ruda Śląska: AQUADROM
Partyk (16.05.2024):
Ogólnie fajny park downy, ale strefa z basenem zewnętrznym jest bardzo...
wszystkich opinii: 177
Dezynfekcja konieczna jest do usuwania bakterii, grzybów i glonów nie tylko chorobotwórczych ale tych...
Dla każdego dziecka kąpiel w wannie to namiastka morskiej przygody. A gdyby tak wejść do wanny i faktycznie...
Maj 2024
PnWtŚrCzPtSoN
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031