Podwodne dyscypliny na basenie. Rugby, hokej, wrestling...

Rugby podwodne. Akcja pod koszem.

W zwykłym basenie pełnym wody można pływać na różne sposoby. Można też pod wodą uprawiać zupełnie naziemne dyscypliny. Część z nich objęta jest auspicjami CMAS (z fr. Confédération Mondiale des Activités Subaquatiques) - Światowej Federacji Aktywności Podwodnej. Założycielem organizacji był Jacques-Yves Cousteau - oficer francuskiej marynarki, podróżnik, podwodny eksplorator mórz, pisarz i filmowiec. Na spotkaniu założycielskim w 1959 roku obecny był również delegat z działającej do dziś Komisji Działalności Podwodnej PTTK. Oprócz nurkowania i skoków do wody Federacja dba też o inne podwodne dyscypliny.

Rugby podwodne

Zasady gry powstały na początku lat 60 ubiegłego wieku w Niemczech. W 1978 w Szwecji odbyły się pierwsze mistrzostwa Europy, a w 1980 w Niemczech rozegrane zostały zawody mistrzostw świata.

Każdy gracz wyposażony jest w maskę, fajkę, ochraniacz na uszy i płetwy. Mecz odbywa się na basenie długości 12-18 m, szerokości 8-12 m i głębokości 3,5-5 m. Na krańcach na dnie instalowane są stalowe kosze. Gra polega na umieszczeniu pod wodą piłki w koszu przeciwnika. Piłka by nie wypływała wypełniona jest roztworem soli.

Hokej podwodny

Sport powstał w latach 50 XX wieku. Pierwsze mistrzostwa świata odbyły się w Kanadzie w 1980 roku. Akcja odbywa się na dnie basenu na głębokości 2 do 4 metrów. Gra polega na umieszczeniu krążka o wadze 1,5 kg w bramce przeciwnika. Zawodnicy wyposażeni są w fajkę, maskę, czepek, płetwy, grubą ochronną rękawicę oraz krótki (do 35 cm) kij. Kij, biały lub czarny, daje możliwość odróżnienia przynależności zawodników do drużyn. Najlepsi gracze potrafią cisnąć krążkiem pod wodą na odległość 3 metrów.

Mecz hokeja podwodnego.
Wrestling podwodny

Dyscyplina powstała w latach 80 poprzedniego wieku w Moskwie. Tam też w 1982 roku odbyły się pierwsze zawody. Dwóch zawodników zmaga się w walce pod wodą i na powierzchni w celu zerwania opaski umieszczonej na nodze przeciwnika. Zawodnicy wyposażeni są w maski i płetwy.

Aquathlon - wrestling podwodny.
Płetwonurkowanie (ang. finswimming)

Widowiskowe pokonywanie basenu ze zwiększoną prędkością, którą nadają płetwy lub monopłetwa. Prędkość, którą osiąga mistrz świata w tej konkurencji z 2013 roku (Kolumbijczyk Mauricio Fernandez Castillo) to ponad 3,5 m/s (12,6 km/h). 50 metrów basenu w konkurencji pływania podwodnego na wstrzymanym oddechu pokonał w czasie 13 sekund i 89 setnych.

Zawody odbywają się w 4 konkurencjach:

 • pływanie po powierzchni,
 • pływanie w sztafecie,
 • pływanie w zanurzeniu na bezdechu,
 • pływanie z dwiema płetwami.
Pływanie w monopłetwie na wstrzymanym oddechu.
Strzelectwo basenowe

Dyscyplina powstała w połowie lat 80. Zawodnik wyposażony jest w maskę, fajkę, płetwy, kombinezon lub piankę, pas balastowy, rękawiczki oraz kuszę i strzały o długości do 150 cm. Na dnie basenu instaluje się tarczę, ramkę strzelniczą wyznaczającą linię strzału oraz uchwyt (przyssawkę lub balast) pozwalający nurkowi przytrzymać się zapewniając prawidłową pozycję do strzału.

Obecnie wyróżnia się 3 konkurencje, w których zawodnicy oddają określoną liczbę strzałów do celu w postaci 5 tarcz w wyznaczonym czasie:

 • strzelanie precyzyjne (10 strzałów w dwóch rundach),
 • biathlon (po każdym z 5 strzałów nurek przepływa określony dystans),
 • sztafeta (drużyna trzech lub dwóch nurków oddaje 9 strzałów).
Strzelectwo basenowe.
Nurkowanie na wstrzymanym oddechu (ang. apnoea, free diving)

Dyscyplina polegająca na nurkowaniu na bezdechu. Rozgrywana jest zarówno w głębinach wód otwartych jak i na basenie. Na basenach rozgrywane są 3 konkurencje:

 • bezdech statyczny (wstrzymanie oddechu w określonym czasie i powyżej tego czasu; rekordzistą świata jest Francuz Stéphane Mifsud, który na zawodach w 2009 r. wstrzymał oddech na 11 min. 35 sek.),
 • pływanie dynamiczne z płetwami lub bez (zawodnik ma za zadanie przepłynąć na bezdechu pod wodą jak najdłuższy dystans; w pływaniu z płetwami rekordzistą jest Chorwat Goran Čolak, który przepłynął na zawodach w 2013 roku 281 metrów, w pływaniu bez płetw rekord należy do Polaka Mateusza Maliny, który na mistrzostwach w Czechach w 2014 roku przepłynął 226 metrów),
 • bezdech wytrzymałościowy (zawodnik ma do przepłynięcia pod wodą określony dystans w jak najkrótszym czasie).
Bezkonkurencyjny Mateusz Malina - Brno 2012.


data publikacji: 17.12.2014
wszystkie Tematy...wszystkie FAKTY...

Wyszukiwarka aquaparków
 • województwo
 • miejscowość
 • wielkość
 • różne
 • atrakcje
 • zjeżdżalnie
 • rodzaj
Zaproponuj obiekt

nazwa, miejscowość, strona www...

Ostatnio dodane opinie
Opole: Kryta Pływalnia WODNA NUTA
Zorro (20.04.2019):
Zgadzam się z opiniami negatywnymi, poza obsługą przy kasach. Tu jest OK....
wszystkich opinii: 72
Międzyrzecz: Pływalnia Miejska KASZTELANKA
Zorro (11.04.2019):
Ratownicy to nieporozumienie czepiają się pierduł żeby nikt nie zauważył...
wszystkich opinii: 93
Oława: TERMY JAKUBA
Omg (11.04.2019):
Obsługa to wielka masakra
wszystkich opinii: 21
To trochę zaskakujące ale baseny też są odkurzane. Czynność ta polega na usuwaniu osadów, które gromadzą...
Dla każdego dziecka kąpiel w wannie to namiastka morskiej przygody. A gdyby tak wejść do wanny i faktycznie...
Kwiecień 2019
PnWtŚrCzPtSoN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930