Głównym czynnikiem zagrażającym zębom podczas kąpieli w basenie jest niewłaściwe pH wody. Do niecki trafia wiele substancji służących do dezynfekcji i pielęgnacji wody, a każda z nich wpływa na zmianę pH.
Według amerykańskiej Akademii Stomatologii Ogólnej (ang. Academy of General Dentistry) zbyt wysokie pH wody wpływa na uszkodzenie ochronnych protein zawartych w ślinie i tworzenie się na zębach przebarwień i osadów. Woda taka przyspiesza tym samym narastanie kamienia nazębnego. Dotyczy to przede wszystkim tych, którzy przebywają w wodzie basenowej więcej niż 6 godzin w tygodniu.
Z drugiej strony niskie pH wody wpływa na erozję szkliwa zębów. Związane to jest z działaniem kwasu solnego będącego produktem reakcji zachodzących w wodzie po podaniu podchlorynu lub chloru gazowego. Znany jest przypadek powstania ogólnej erozji szkliwa u pływaka w ciągu 27 dni.
Oczywiście jeśli pH wody jest utrzymywane w ryzach zagrożenie zanika. Jest ono również mniejsze w basenach, w których chlorowanie zastępowane jest częściowo innymi metodami dezynfekcji.
Data publikacji: 23. | 09. | 2010 |