Szczecińska Fabryka Wody - grywalizacja z wirem wiedzy

Aquapark przestaje być już tylko basenem z fontanną i sztuczną palmą na brzegu...

Ścieżka edukacyjna - wir wiedzy
Ścieżka edukacyjna - wir wiedzy

W Szczecinie trwa budowa zasługującego na szczególna uwagę obiektu. Powstaje aquapark łączący funkcje: sportową, rekreacyjną, rozrywkową i edukacyjną. Funkcja edukacyjna stanowi o niezwykłości tego parku wodnego, jednak trudno też nie dostrzec wyróżniającego się założenia architektonicznego. W przestrzeni publicznej projekt występuje pod nazwą Fabryka Wody i wpisuje się w realizację wizjonerskiej koncepcji "Szczecin Floating Garden 2050".

Park wodny i saunarium

W ramach projektu powstaje aquapark będący centrum rozrywki z basenami, zjeżdżalniami oraz z otwartą przestrzenią rekreacyjną. W budowie jest 21 niecek basenowych o różnych rozmiarach, kształtach i przeznaczeniu. Łączna powierzchnia lustra wody wszystkich niecek to 2400m² co stawia aquapark w czołówce największych w Polsce. Uwagę zwraca basen z wodospadem w stylu "infinity pool". Zaplanowano też cichą strefę relaksacyjną typu VIP oraz strefę wellness. Na uwagę zasługuje też saunarium, które znajdować ma się aż na trzech poziomach i obejmować 18 tematycznych pomieszczeń. Gości czekać będzie gorąca podróż od pustynnej sauny z wydmami Sahary przez tropikalną wyspę i podnóże wulkanu, aż do łaźni starożytnego Rzymu i tureckiego hammamu.

Wodne edukatorium i wir wiedzy

W siostrzanym budynku powstanie natomiast edukatorium ze ścieżkami edukacyjnymi, laboratoriami i przestrzenią wystawienniczą. Głównym przedmiotem badań, pokazów i prezentacji ma być woda. Zarówno dzieci jak i dorośli będą mogli zgłębić swą wiedzę na temat roli i znaczenia wody w życiu i w przyrodzie. Model cząsteczki wody w postaci trzech kul symbolizujących atomy wodoru i tlenu zawisł już pod kopułą świetlika głównego holu. Wewnątrz największej kuli powstanie sala audytoryjna.

Fabryka Wody - wizualizacja strefy edukacyjnej

Hol otoczony jest spiralnymi kładkami niczym wir prowadzący na poszczególne kondygnacje wprost w przestrzenie edukacyjne. Edukatorium podzielone będzie na 6 działów: kosmos, klimat, ocean, człowiek, cywilizacja wody i hydroinżynieria. W każdym z działów w oparciu o poszczególne dziedziny nauki prezentowane będą interaktywne instalacje, filmy, makiety, stanowiska eksperymentów, urządzenia. Każda nauka posiadać będzie swojego wirtualnego przewodnika, który wprowadzi w temat i opowie o swoim świecie. Spotkamy tu zapewne i Marię Skłodowską-Curie i Mikołaja Kopernika i Alberta Einsteina. Dowiemy się czym jest zegar ferrofluidowy, jak wygląda pierwousty niesporczak i elektryczna strętwa, jak rozpadła się pangea, a także znajdziemy odpowiedzi na nurtujące pytania, na przykład dlaczego pod wodą nie można oddychać. Zwiedzający będą uczyć się przez zabawę i doświadczenie i stawać się prawdziwymi odkrywcami.

Architektura i grywalizacja

Parki wodne z reguły powstają w budynkach o prostopadłej bryle i nie różnią się wizualnie z zewnątrz od konstrukcji magazynu czy marketu. Tu jednak będzie inaczej. Koncepcja architektoniczna opiera się o dwie budowle, a w zasadzie dwa skrzydła budynku, które scalone będą mostem stanowiącym nie tylko łącznik lecz także punkt widokowy i promenadę. Bryła budynku posiada nieregularny, falujący kształt wpisujący się w powstałą przestrzeń, której osią będzie rzeka tworząca w swym górnym biegu kaskadę formowaną dzięki naturalnemu ukształtowaniu terenu. Strefa basenowa, wellness i saunarium zlokalizowane będą na prawobrzeżu, zaś po drugiej stronie rzeki znajdzie się część edukacyjna i sportowa z kręgielnią, ścianką wspinaczkową, siłownią i kortami do squasha.

Fabryka Wody - wizualizacja obiektu

Obiekt powstaje w miejscu historycznym, gdzie w czasach przedwojennych funkcjonowało kąpielisko Grüne Wiese (z niem. Zielona Łąka). W 1973 roku otwarto je ponownie po gruntownej przebudowie. Popularne wśród szczecinian i nie tylko kąpielisko Gontynka z powodzeniem funkcjonowało przez dziesięciolecia. Ostatecznie zostało całkowicie zamknięte w 2000 roku.

Współczesny projekt parku wodnego jeszcze przed całkowitą realizacją przedsięwzięcia doczekał się już dużego wyróżnienia. Architekt obiektu Andrzej Truszczyński trafił na listę czterdziestu prekursorów architektury w wieku poniżej 40. Konkurs "40 under 40" organizowany jest corocznie od 2008 roku przez amerykańskie Muzeum Architektury i Projektu (The Chicago Athenaeum: Museum of Architecture and Design) oraz Europejskie Centrum Architektury, Projektowania i Urbanistyki (European Center for Architecture Art Design and Urban Studies) z siedzibami w Irlandii, Finlandii i Atenach.

Andrzej Truszczyński wyróżniony został w związku z trzema innowacyjnymi projektami: Fabryki Wody w Szczecinie, Wodnego Parku w Tychach i Parku Wodnego w Chełmie. Projekty łączy nieoczywista bryła budynków w każdym przypadku nawiązująca do przyrodniczych aspektów otoczenia. Architekt wprowadza do obiegu pojęcie grywalizacji (z ang. gamification) w odniesieniu do architektury. Uważa, że wprowadzenie do obiektów użyteczności publicznej zasad gier społecznościowych i tym samym aktywizacja użytkowników prowadzi do wytworzenia więzi emocjonalnej, pobudzenia zainteresowań i służy zwiększeniu zadowolenia klientów.


Data publikacji: 16.05.2021
wszystkie Niezwykłości...wszystkie FAKTY...

Wybrane z katalogu aquaparki i baseny:
Wyszukiwarka aquaparków
  • województwo
  • miejscowość
  • wielkość
  • różne
  • atrakcje
  • zjeżdżalnie
  • rodzaj
Ostatnio dodane opinie
Poznań: Termy Maltańskie
Marcin (02.10.2023):
Niestety woda zbyt zima jak na termy bo 31 stopni tyle to jest we wszystkich...
wszystkich opinii: 262
Pleszew: Park Wodny PLANTY
Małgorzata (28.09.2023):
Mój syn tam chodzi że szkoły w slawoszewie i na 2 lekcji każą całemu wejść...
wszystkich opinii: 9
Rypin: Rypińskie Centrum Sportu
Grzegorz (25.09.2023):
Witam te opinie o basenie, nie które to nie prawda. Fajny basen dla dzieci...
wszystkich opinii: 30
Jest to element zapobiegliwości związany z utrzymaniem odpowiednich parametrów czystości wody basenowej....
Dla każdego dziecka kąpiel w wannie to namiastka morskiej przygody. A gdyby tak wejść do wanny i faktycznie...
Październik 2023
PnWtŚrCzPtSoN
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031