Zalew Zakrzówek to sztuczny zbiornik powstały pod koniec ubiegłego wieku położony na Dębnikach - VIII dzielnicy Krakowa. Akwen powstał po wypełnieniu wodą kamieniołomu wapienia górnojurajskiego. Czysta woda dzięki specyficznemu podłożu uzyskała ładny turkusowy kolor. Skaliste brzegi i zielone otoczenie tego miejsca nasuwają niektórym bywalcom skojarzenia z chorwackimi plażami nad Adriatykiem.
Spacerem ze Starego Miasta
Miejsce jest z całą pewnością urokliwe i do tego położone nieopodal Wawelu. Raptem po niecałych 3 km spaceru można znaleźć się w całkiem innym otoczeniu i odetchnąć od zgiełku miasta. Mianem Zakrzówek określa się również otaczający zalew rozległy park. Ponad 50 hektarów zielonego terenu, a z przyległościami to 100 hektarów zieleni położonej niemalże w centrum miasta. Zakrzówek jest częścią Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego i stanowi przyrodniczą perłę Krakowa. Znajduje się tu jedno z największych w kraju stanowisk gniewosza plamistego - bardzo rzadko występującego niegroźnego dla człowieka niejadowitego węża. Można tu natknąć się też na traszkę grzebieniastą i kumaka nizinnego. Bytują tu też nietoperze i to aż w ośmiu gatunkach. Dopisują również wyjątkowo liczne gatunki flory, w szczególności te lubiące wapienne murawy kserotermiczne. Wyjątkowość przyrodnicza tego miejsca od lat wywoływała konflikty pomiędzy przyrodnikami, władzami miasta i właścicielami działek, w tym deweloperem, do którego należy część terenu. Jedni walczą o ochronę wartości przyrodniczych, drudzy dążą do zagospodarowania parkowej przestrzeni. Symbolicznym mieszkańcem tych terenów, w obronie którego stanęli krakowianie, jest niebieskoskrzydły motyl modraszek. Pikiety ludzi dzierżących na plecach tekturowe niebieskie skrzydła niejednokrotnie już odbywały się pod urzędami Krakowa.
Całkiem nowy park
W każdym razie póki co nie wybudowano tu blokowiska, natomiast fragment parku należący obecnie do miasta przeszedł rewitalizację zyskując nową infrastrukturę. Powstały tu ścieżki spacerowe, biegowe, punkty obserwacyjne, pitniki, strefy workout, ściany wspinaczkowe, huśtawki, stoły do ping-ponga, miejsce piknikowe i strefa grillowania oraz strefa dla food truck'ów.
Do nurkowania
Najciekawszym miejscem parku jest jednak sam zalew. Wykorzystywany jest od lat z dużym powodzeniem do nurkowania. Duża głębokość, nawet do 32 metrów, czysta woda i zatopione artefakty niewątpliwie nurkowaniu sprzyjają. Niebawem do użytkowania oddane zostanie Centrum Sportów Wodnych, w którym nurkowie będą mogli przygotować się do zejścia pod wodę. W budynku będzie też ogólnodostępna restauracja lub kawiarnia, a na najwyższym poziomie budynku znajdzie się taras widokowy.
Nurkowanie na Zakrzówku
Do kąpania i pływania
Zbiornik wykorzystywany jest również w celach kąpielowych, a już niedługo atrakcyjność tego miejsca zwiększy się. Otwarte tu zostanie kąpielisko i to niebanalne. Wzdłuż jednego z brzegów zalewu zainstalowano pięć pływających na akwenie basenów o łącznej powierzchni 3809 m². Baseny mają różne głębokości: od 40 do 350 cm, dzięki czemu skorzystać będą mogły osoby o różnych potrzebach i umiejętnościach pływackich. Same baseny połączone są szerokimi pomostami, które mają również spełniać funkcję plażowiska. Woda w basenach nie jest chlorowana ani w żaden sposób uzdatniana gdyż jest to surowa woda z zalewu. Same baseny mają konstrukcję ażurową. Na uwagę zasługuje fakt, że woda wokół basenów ma średnią głębokość ok. 20 metrów, co warto wziąć pod uwagę w szczególności gdy pod opieką będą dzieci. Nad bezpieczeństwem sezonowo, w godzinach otwarcia obiektu, czuwać będą też ratownicy. Co ciekawe, nie będzie opłat za korzystanie z kąpieliska ale frekwencja będzie kontrolowana. Oszacowano, że obiekt może pomieścić co najwyżej 600 osób.
Już po testach, niebawem otwarcie
Ze względu na fakt, iż konstrukcja basenów ma unikatowy charakter nawet na skalę europejską przeprowadzono testy obciążeniowe obiektu. W niedzielny poranek 4 czerwca klubowicze m.in. z krakowskiego klubu morsów Kaloryfer testowali obiekt pod nadzorem kierownika budowy. Test wypadł pomyślnie i już 22 czerwca o godzinie 10 baseny zostaną oficjalnie otwarte.