Smocze łodzie na basenie

Zimowa aura w Polsce nie sprzyja wodnym sportom na odkrytych akwenach. Stąd też niektóre z nich przenoszone są na kryte baseny. Tak też stało się z wyścigami smoczych łodzi.

Chińska tradycja
Tradycja regat łodzi o smoczej głowie na na dziobie i rybim ogonie na rufie odnosi się do wielowiekowej chińskiej tradycji. Smok jest symbolem potęgi, siły i szczęścia, włada też pogodą, w szczególności deszczem. Początkowo łodzie wypływały na rzeki w rytuale religijnym w celu obudzenia smoka, który miał zesłać deszcz w porze suszy. Z czasem celebra dotyczyła składania hołdu lokalnym bohaterom. Na przykład w prowincjach Hubei i Hunan czczono pamięć po romantycznym poecie, uczonym i polityku Qu Yuanie, który ponad 2000 lat temu rzucił się w odmęty rzeki Miluo w proteście przeciw zepsuciu władzy. Prawy obywatel szanowany był bardzo przez miejscową ludność. Rybacy z okolicznych osad wypłynęli na rzekę swymi długimi łodziami w poszukiwaniach. Bębnami próbowali odstraszyć mięsożerne ryby, które dodatkowo podkarmiali zongzi (czyt. dzungdzy).
Zongzi - w wydaniu oryginalnym to kleisty ryż z pastą z owoców głożyny i czerwonej fasoli gotowany w liściach bambusa.
Święto Smoczych Łodzi
Na pamiątkę tamtych poszukiwań każdego piątego dnia piątego miesiąca księżycowego w Chinach odbywają się obchody Święta Smoczych Łodzi. Święto jest pełne barwnych występów, pokazów i symboli. Na drzwiach domostw wiesza się liście piołunu, które odstraszają złe moce. Zongzi natomiast jest tradycyjnym daniem tego dnia, aczkolwiek współcześnie zawierać może dużo bogatsze wypełnienie, w tym mięsne. Kulminacyjnym momentem święta są wyścigi barwnych wiosłowych łodzi pędzących w rytm bębna nadającego tempo. W 2009 roku święto trafiło na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Regaty sportowe
Widowiskowość wyścigów sprawiła, że odbywały się one w różnych miejscach świata stając się dyscypliną sportową, chociaż ciągle jeszcze nieolimpijską. W 1991 roku powstała Międzynarodowa Federacja Smoczych Łodzi przejmując prym po nieoficjalnym organizatorze międzynarodowych zawodów odbywających się od 1976 roku jako promocja turystyczna Hong Kongu. Obecnie zawody o charakterze sportowym odbywają się nie tylko w Chinach lecz w wielu innych krajach świata, w tym w Polsce. Mistrzostwa świata osad narodowych odbyły się na poznańskiej Malcie dwa razy: w roku 2003 i 2014. Smocze łodzie ścigają się sportowo niemalże w 70 krajach świata.
Regaty smoczych łodzi. Hong Kong 2015.

Wyścigi odbywają się na łodziach o długości od 8 do ponad 18 m, na dystansach od 200 do 2000 m. W łodzi znajduje się 10 lub 20 wioślarzy siedzących parami w kierunku jazdy, na dziobie siedzący tyłem dobosz wybija rytm na bębnie, a na rufie stoi sternik, który koryguje kurs łodzi.

Polska reprezentacja na mistrzostwach świata na Węgrzech w 2013r. Zdobywcy brązu w kategorii "premier open" na dystansie 2000 m z czasem 9:10.730.
Basenowa rozgrzewka
Na basenach, również w Polsce, odbywają się zawody, które nie są tak barwne jak Święto Smoczych Łodzi w Chinach. Również łodzie pozbawione są najczęściej charakterystycznego smoczego charakteru. Nie mniej jednak zawody są dynamiczne i widowiskowe, tym bardziej, że rywalizujące ze sobą drużyny siedzą na jednej łodzi twarzami do siebie, a rywalizacja w zasadach przypomina przeciąganie liny.
Przeciąganie smoczej łódki na 3 urodziny Term Jakuba w Oławie.
Rywalizacja drużyn: "Spójnia Warszawa" i "Smoki Północy" z Gdańska na basenie w Olsztynie w 2015r.


data publikacji: 02.03.2016
wszystkie Tematy...wszystkie FAKTY...

Wybrane z katalogu aquaparki i baseny:
Wyszukiwarka aquaparków
  • województwo
  • miejscowość
  • wielkość
  • różne
  • atrakcje
  • zjeżdżalnie
  • rodzaj
Zaproponuj obiekt

nazwa, miejscowość, strona www...

Ostatnio dodane opinie
Chochołów: Chochołowskie Termy
wer23asf (22.08.2019):
sdfa2waw
wszystkich opinii: 154
Szczecinek: Kryta Pływalnia AQUA-TUR
borygo (21.08.2019):
Z tego co słyszę to dosyć często sanepid zamyka ten basen
wszystkich opinii: 7
Warszawa: Aquapark Wesolandia
Dixi (19.08.2019):
Tragedia! Obok Aquaparku to nawet nie stało. Jechaliśmy specjalnie pół...
wszystkich opinii: 31
Stara tradycja słowiańska wskazuje na to, że kąpieli pod gołym niebem zażywać można po tzw. nocy Kupały....
Urządzenie montowane na brzegu niecki, które wyrzuca pod ciśnieniem szeroką strugę wody masującą plecy...
Sierpień 2019
PnWtŚrCzPtSoN
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031