Smocze łodzie na basenie

Smocze łodzie na basenie

Zimowa aura w Polsce nie sprzyja wodnym sportom na odkrytych akwenach. Stąd też niektóre z nich przenoszone są na kryte baseny. Tak też stało się z wyścigami smoczych łodzi.

Chińska tradycja
Tradycja regat łodzi o smoczej głowie na na dziobie i rybim ogonie na rufie odnosi się do wielowiekowej chińskiej tradycji. Smok jest symbolem potęgi, siły i szczęścia, włada też pogodą, w szczególności deszczem. Początkowo łodzie wypływały na rzeki w rytuale religijnym w celu obudzenia smoka, który miał zesłać deszcz w porze suszy. Z czasem celebra dotyczyła składania hołdu lokalnym bohaterom. Na przykład w prowincjach Hubei i Hunan czczono pamięć po romantycznym poecie, uczonym i polityku Qu Yuanie, który ponad 2000 lat temu rzucił się w odmęty rzeki Miluo w proteście przeciw zepsuciu władzy. Prawy obywatel szanowany był bardzo przez miejscową ludność. Rybacy z okolicznych osad wypłynęli na rzekę swymi długimi łodziami w poszukiwaniach. Bębnami próbowali odstraszyć mięsożerne ryby, które dodatkowo podkarmiali zongzi (czyt. dzungdzy).
Zongzi - w wydaniu oryginalnym to kleisty ryż z pastą z owoców głożyny i czerwonej fasoli gotowany w liściach bambusa.
Święto Smoczych Łodzi
Na pamiątkę tamtych poszukiwań każdego piątego dnia piątego miesiąca księżycowego w Chinach odbywają się obchody Święta Smoczych Łodzi. Święto jest pełne barwnych występów, pokazów i symboli. Na drzwiach domostw wiesza się liście piołunu, które odstraszają złe moce. Zongzi natomiast jest tradycyjnym daniem tego dnia, aczkolwiek współcześnie zawierać może dużo bogatsze wypełnienie, w tym mięsne. Kulminacyjnym momentem święta są wyścigi barwnych wiosłowych łodzi pędzących w rytm bębna nadającego tempo. W 2009 roku święto trafiło na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Regaty sportowe
Widowiskowość wyścigów sprawiła, że odbywały się one w różnych miejscach świata stając się dyscypliną sportową, chociaż ciągle jeszcze nieolimpijską. W 1991 roku powstała Międzynarodowa Federacja Smoczych Łodzi przejmując prym po nieoficjalnym organizatorze międzynarodowych zawodów odbywających się od 1976 roku jako promocja turystyczna Hong Kongu. Obecnie zawody o charakterze sportowym odbywają się nie tylko w Chinach lecz w wielu innych krajach świata, w tym w Polsce. Mistrzostwa świata osad narodowych odbyły się na poznańskiej Malcie dwa razy: w roku 2003 i 2014. Smocze łodzie ścigają się sportowo niemalże w 70 krajach świata.
Regaty smoczych łodzi. Hong Kong 2015.

Wyścigi odbywają się na łodziach o długości od 8 do ponad 18 m, na dystansach od 200 do 2000 m. W łodzi znajduje się 10 lub 20 wioślarzy siedzących parami w kierunku jazdy, na dziobie siedzący tyłem dobosz wybija rytm na bębnie, a na rufie stoi sternik, który koryguje kurs łodzi.

Polska reprezentacja na mistrzostwach świata na Węgrzech w 2013r. Zdobywcy brązu w kategorii "premier open" na dystansie 2000 m z czasem 9:10.730.
Basenowa rozgrzewka
Na basenach, również w Polsce, odbywają się zawody, które nie są tak barwne jak Święto Smoczych Łodzi w Chinach. Również łodzie pozbawione są najczęściej charakterystycznego smoczego charakteru. Nie mniej jednak zawody są dynamiczne i widowiskowe, tym bardziej, że rywalizujące ze sobą drużyny siedzą na jednej łodzi twarzami do siebie, a rywalizacja w zasadach przypomina przeciąganie liny.
Przeciąganie smoczej łódki na 3 urodziny Term Jakuba w Oławie.
Rywalizacja drużyn: "Spójnia Warszawa" i "Smoki Północy" z Gdańska na basenie w Olsztynie w 2015r.


Data publikacji: 02.03.2016
wszystkie Tematy...wszystkie FAKTY...

Wybrane z katalogu aquaparki i baseny:
Wyszukiwarka aquaparków
  • województwo
  • miejscowość
  • wielkość
  • różne
  • atrakcje
  • zjeżdżalnie
  • rodzaj
Ostatnio dodane opinie
Jelenia Góra: Termy Cieplickie
Kruk (07.12.2022):
Tragedia. Bardzo dużo chloru, brudno kupy leżą pod prysznicami włosy pływają...
wszystkich opinii: 58
Chojnice: Park Wodny Chojnice
Darek (04.12.2022):
Beznadzieja, obsługa niemiła, kasjerki to jakby tam pracowały za kare,...
wszystkich opinii: 22
Środa Śląska: Średzki Park Wodny
Janek (04.12.2022):
Korzystam bardzo często z pobytu w tym ośrodku! Jestem bardzo zadowolony...
wszystkich opinii: 19
Podrażnione, zaczerwienione, piekące oczy to częsty problem występujący w związku z kąpielą w basenie....
Zgodnie z art. 47 Konstytucji RP każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci...
Grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoN
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031