Biobaseny - powrót do natury

To nie egzotyczna laguna. Takie widoki w ośrodku MOLO w Osieku.
To nie egzotyczna laguna. Takie widoki w ośrodku MOLO w Osieku.

Typowe niecki basenowe z betonu lub stali źle komponują się z naturalnym krajobrazem. Industrialne budowle wręcz zaburzają widok. Koncepcja budowy basenu, który wtapia się swym wyglądem w otoczenie jest zatem oczekiwana i nie jest wcale nowa. Budowane są już stawy kąpielowe z roślinnością wodną, która ma sama oczyszczać wodę. Istotne jednak było to by stworzyć technologię budowy niecki nie tylko naturalnie wyglądającej ale trwałej.

Technologia

Ciekawą koncepcję opracowała włoska firma A.P.I. Italia SRL.
Biodesign Pools to opatentowana przez tę firmę technologia umożliwiająca wykonanie całorocznej niecki o dowolnym kształcie, zróżnicowanej głębokości z łagodnym brzegiem i dowolnie wymodelowanym dnem. W ciepłe dni lata niecka ma charakter rekreacyjny, kąpielowy, w pozostałych częściach roku staje się ozdobą niezaburzającą otoczenia.

Dokumentacja fotograficzna z budowy przykładowego basenu.

Budowa basenu sprowadza się do następujących etapów:

 • wykonanie wykopu i montaż systemu obiegu wody,
 • pokrycie wykopu ochronną włókniną,
 • pokrycie elastyczną, wodoodporną izolacją EPDM,
 • położenie siatki wzmacniającej,
 • rozprowadzenie mieszaniny żywicy z granulatem kwarcowym lub marmurowym,
 • umieszczenie kolejnej siatki wzmacniającej,
 • rozprowadzenie finalnej warstwy żywicy z granulatem kamiennym,
 • szlifowanie i nałożenie ochronnej warstwy żywicy.
Zalety

Uzyskana niecka poprzez zastosowane materiały jest stosunkowo trwała. Guma EPDM to materiał świetnie izolujący, odporny na działanie wody, promieniowanie UV, zmiennej temperatury (-40 do +110°C), odkształcenia mechaniczne w tym działanie korzeni drzew. Materiał może zostać rozciągnięty nawet o 300% bez ryzyka przerwania. Ponadto nie uwalnia toksyn do gleby i wody oraz podlega recyklingowi.

Budowa trwa o wiele krócej niż budowa tradycyjnego, betonowego basenu. Dla przykładu budowa basenu o powierzchni 30 m² zajmuje ok. 2 tygodni. Podczas robót ogranicza się nadto ingerencję w otoczenie. Wystarczy wykop o głębokości niecki, przy konstrukcji betonowej konieczny jest nawet 50% głębszy. Nie stosuje się ciężkich materiałów zbrojeniowych, nie wylewa fundamentów, nie potrzeba ciężkiego sprzętu budowlanego tam gdzie nie ma warunków by go używać.

Woda w słoneczne gorące dni szybko nagrzewa się gdyż jest jej mniej przy takiej samej powierzchni lustra wody co w basenie betonowym. Wszystko dlatego, że dno może być nieregularne, z płyciznami, wypiętrzeniami, a nawet z wyspą. Ponadto basen ze względu na strukturę "ścian" pochłania ciepło z zewnątrz. System obiegu wody umożliwia też jej sztuczne dogrzewanie.

Konserwacja

Niecki wykonane w tej technologii wymagają odświeżania wierzchniej warstwy żywicy. Nanoszenie nowej warstwy, po oczyszczeniu wodą pod ciśnieniem starej, należy wykonywać co 3 sezony. Ponadto przed każdym sezonem należy nieckę przygotować. Nieczystości usuwa się szczotką lub odkurzaczem basenowym. W razie konieczności należy opróżnić nieckę z wody i użyć wodnej myjki wysokociśnieniowej. Niekiedy do wody czyszczącej dodaje się podchlorynu sodu lub specjalnie dedykowanego detergentu.

Pielęgnacja wody

Niecki wyposażone są w system cyrkulacji wody i urządzenia do jej filtracji i uzdatniania. Autorzy koncepcji zalecają stosowanie sprawdzonych technik i urządzeń z wykorzystaniem alternatywnych do tradycyjnych metod dezynfekcji. Stosuje się tu filtry z recyklingu topionego dwutlenku krzemu (szkła). Materiał posiada mniejszą podatność na rozwój bakterii w porównaniu z tradycyjnie stosowanym piaskiem kwarcowym. Ponadto instalowany jest automatyczny system uzdatniania wykorzystujący elektrolizę wody, jonizację miedzią oraz sól. W efekcie z procesu dezynfekcji wyeliminowano m.in. podchloryn sodu.

Światowy rekord

Największy na świecie basen wykonany w tej technologi znajduje się w Polsce. Niedaleko Oświęcimia w Osieku w ubiegłym roku po ośmiu miesiącach prac powstały dwie niecki. Ta rekordowa ma aż 1350 m². Niecki otacza estetycznie zaaranżowana plaża z leżakami i słomianymi parasolami. Wodna atrakcja wkomponowuje się idealnie w otoczenie dużego zalewu. W ośrodku MOLO znajduje się też hotel, restauracja, pole kempingowe, klub z barem, bilardem i kręglami, łowisko (karpie, amury i szczupaki) i wypożyczalnia sprzętu wodnego (rowery, łodzie, kajaki). Jest plac zabaw dla dzieci i oświetlona asfaltowa ścieżka rowerowa dookoła akwenu.

Kompleks MOLO w Osieku z lotu ptaka.

Nie trzeba zatem daleko jechać by ocenić która koncepcja aranżacji basenu i otoczenia daje więcej satysfakcji - betonowa, stalowa czy taka właśnie.


Data publikacji: 14.06.2016
wszystkie Niezwykłości...wszystkie FAKTY...

Wybrane z katalogu aquaparki i baseny:
Wyszukiwarka aquaparków
 • województwo
 • miejscowość
 • wielkość
 • różne
 • atrakcje
 • zjeżdżalnie
 • rodzaj
Ostatnio dodane opinie
Poznań: Termy Maltańskie
Gabi12301 (08.12.2023):
Basen super, ale czy organizatorzy Mistrzostw Polski mogliby zamknąć uprzejmie...
wszystkich opinii: 264
Żary: Pływalnia Wodnik
Boss (06.12.2023):
Generalnie średni poziom, jednak w Saunie parowej brak możliwości spłukania...
wszystkich opinii: 14
Wadowice: Kryta Pływalnia DELFIN
Nojo (03.12.2023):
Tragedia płacisz za wstęp a generalnie siedzisz w jacuzzi bo nigdzie niema...
wszystkich opinii: 2
Basen kąpielowy nierzadko jest miejscem, w którym przebywają małe dzieci. Według regulaminów na większości...
Jest to rodzaj zjeżdżalni rurowej zazwyczaj czarnej z zaaranżowanymi atrakcjami na trasie przejazdu....
Grudzień 2023
PnWtŚrCzPtSoN
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031