Słownik uzdrowiskowy Podstawowe pojęcia związane z tematyką uzdrowisk.

Kąpiele radonowe

Kąpiel oraz samo przebywanie na terenie emisji radonu wpływa na poprawę krążenia obwodowego i ocieplenie kończyn. Wtórnie powoduje zmniejszanie się obrzęków, bólu stawowego i mięśniowego, poprawę wydolności ruchowej, a także spadek poziomu cholesterolu. Następuje przyspieszenie oczyszczania organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii, szczególnie w chorobach takich jak cukrzyca czy dna moczanowa. Kąpiele w wodzie radoczynnej wywierają korzystny wpływ na regulację hormonalną zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.

Radon (Rn) to jedyny gazowy pierwiastek radioaktywny. Występuje w środowisku naturalnie. Jest gazem szlachetnym cięższym od powietrza, bezbarwnym i bezwonnym. Ze względu na rozpuszczalność w wodzie występuje w ujęciach wód. Wśród znanych izotopów tego pierwiastka zdecydowaną większość stanowi 222Rn.

Radon powstaje w wyniku rozpadu promieniotwórczego radu, który z kolei jest jednym z produktów rozpadu promieniotwórczego uranu. Radon emitowany jest do atmosfery głównie z gleby. Największa obecność radonu jest obserwowana w rejonie Sudetów.

Wpływ radonu na zdrowie człowieka rozpatrywany jest w dwóch kategoriach teorii:
  1. Hormezy radiacyjnej - małe dawki promieniowania aktywizują mechanizmy obronne organizmu.
  2. Liniowej bezprogowej LNT (ang. Linear No-Threshold Theory) - każda dawka promieniowania jonizującego jest szkodliwa.

Często podważa się teorię LNT jako zbyt prewencyjną i ostrożną. Organizmy żywe izolowane w doświadczeniach od naturalnego promieniowania chorowały i umierały. Mimo, że oczekiwano, że na terenach o większej naturalnej radiacji odnotowana będzie większa liczba zachorowań na raka okazywało się niejednokrotnie, że tendencja jest dokładnie odwrotna. To samo dotyczy osób zawodowo narażonych na małe dawki promieniowania, np. pracowników elektrowni atomowych czy techników rentgenowskich. W tych grupach zachorowalność na nowotwory jest mniejsza niż w grupach kontrolnych. Tak więc mimo powszechnych obaw związanych z promieniotwórczością przyjmuje się, że małe dawki promieniowania stymulują układ immunologiczny zwiększając odporność organizmu na zagrożenia.Zobacz także...

Procedury uzdrowiskowe

Szukacz uzdrowiskowy

Znajdź swoje uzdrowisko

Lokalizator uzdrowiskowy

Uzdrowiska na mapie Polski

Słownik uzdrowiskowy

Baza wiedzy uzdrowiskowej

Kalendarz

Maj 2022
PnWtŚrCzPtSoN
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031