Dlaczego po kąpieli włosy są zielone?

Dlaczego po kąpieli włosy są zielone?

Problem dotyczy przede wszystkim osób posiadających jasne włosy - naturalne lub farbowane. Na włosach ciemnych zwyczajnie ta barwa nie jest zbyt widoczna. Powszechnie sądzi się, że jest to wynik oddziaływania chloru ale prawda jest inna. Przecież chlor jest znany powszechnie jako wybielacz tkanin. Nie zostawia zielonych plam na ubraniach.

Za efekt barwienia włosów, paznokci i jasnych strojów kąpielowych odpowiedzialna jest miedź. Z pewnością każdy widział na przykład miedziane rynny lub dachy, które z czasem pokrywają się patyną, czyli stają się zielone. To wynik utleniania tego metalu. Taki proces zachodzi również w wodzie, w której znajduje się ten pierwiastek. Źródeł miedzi w wodzie basenowej jest kilka. Niewielkie ilości miedzi zawiera woda wodociągowa, która zasila basen. Część pochodzi z algicydów, czyli środków do zwalczania alg dodawanych do wody (np. siarczanu miedzi). Ponadto woda źle zbilansowana (o niskim pH i niskiej zawartości jonów wapnia) powoduje korozję armatury, rur i innych elementów instalacji z miedzi i jej stopów (mosiądzu, brązu). Miedź nie ulega biodegradacji więc zwyczajnie kumuluje się. Kiedy zostanie osiągnięty tak zwany punkt nasycenia pojawia się zielony problem.

Co zatem można zrobić by się zabezpieczyć?

Najlepszym sposobem zapobiegania temu zjawisku jest używanie szczelnego czepka. Jeśli go nie stosujemy to przed wejściem do basenu dobrze jest namoczyć włosy czystą wodą. Dzięki temu zaabsorbują mniej wody basenowej. Nie wolno też doprowadzić do tego, aby po wyjściu z basenu włosy zdążyły wyschnąć zanim je obficie nie wypłuczemy pod prysznicem. Ponadto włosy zniszczone słońcem, używaniem suszarki, wybielaniem, farbowaniem, uszkodzone mechanicznie będą bardziej narażone na zmianę barwy.

Jeśli już jednak głowa wygląda jak bukiet wodorostów to potrzebna jest tak zwana chelatacja. Na świecie dostępnych jest wiele szamponów zawierających stosowne substancje, które łączą się z kationami metali umożliwiając ich usunięcie. W Polsce to zwykle szampony w liniach profesjonalnych przeznaczone do oczyszczania z osadów mineralnych. Nie są one jednak powszechnie dostępne. W drogeriach czasami można dostać szampon określany jako "szampon dla pływaków" albo "szampon usuwający chlor". Szampony takie bowiem zwykle tworzone są w celu pozbycia się "zapachu chloru", dodatkowo natomiast mają właściwości chelatacyjne. Najczęściej stosowanym syntetycznym związkiem chelatowym w szamponach tego typu jest kwas etylenodiaminotetraoctowy w postaci soli disodowej oraz tetrasodowej (Disodium EDTA, Tetrasodium EDTA). Ponadto pewne właściwości chelatacyjne wykazuje także kwas cytrynowy (Citric Acid).

Nie ulega jednak wątpliwości, że jeśli włosy po kąpieli zielenieją, to przyczyną jest niewłaściwie pielęgnowana woda basenowa.


Data publikacji: 19.02.2010
wszystkie FAQ...

Wybrane z katalogu aquaparki i baseny:
Wyszukiwarka aquaparków
  • województwo
  • miejscowość
  • wielkość
  • różne
  • atrakcje
  • zjeżdżalnie
  • rodzaj
Ostatnio dodane opinie
Suchy Las: Park Wodny Octopus
Dosia (24.03.2024):
Uważam że basen pływalnia jest w porządku czysto dość sprawnie to idzie...
wszystkich opinii: 53
Poznań: Termy Maltańskie
Dosia (24.03.2024):
Uważam że basen, pływalnia to już nie to co było kiedyś ciągle coś zepsute...
wszystkich opinii: 266
Redzikowo: Park Wodny
Kolega wyderki (23.03.2024):
Witam odwiedziłem basen w tygodniu i na dzień dobry dowiedziałem się że...
wszystkich opinii: 41
Podrażnione, zaczerwienione, piekące oczy to częsty problem występujący w związku z kąpielą w basenie....
Jedną z ogromnych atrakcji Islandii jest niezwykłe kąpielisko - Blue Lagoon. Obiekt znajduje się 40...
Marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoN
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031