W 1783 r. odkryto źródła nazwane imieniem "Wiktorii", ale nie eksploatowano ich. Na początku XIX w., zaczęły powstawać tu małe zakłady lecznicze. Na ich potrzeby ujęto w 1816 r. wypływy wód. W 1826 wybudowano łazienki, a miejscowość zaczęła się rozwijać. Pierwszy dom zdrojowy powstał w roku 1860, a obecny wybudowano w roku 1910. W 1927 r. wykonano odwiert "Jan" zaprzestając eksploatacji źródeł "Wiktorii".
Obecnie obowiązujący status uzdrowiska prawnie nadany w 1967 roku.
Działanie wód powoduje tzw. efekt zewnętrzny przyczyniający się do rozszerzenia naczyń skórnych oraz efekt wewnętrzny powodujący zmniejszenie napięcia mięśniowego, uspokojenie, spadek ciśnienia tętniczego i zwolnienie akcji serca.
Picie wód mineralnych powoduje zwiększenie wydzielania kwasów żołądkowych, pobudzenie przewodu pokarmowego, obniżenie poziomu cukru w surowicy.
Radon wpływa korzystnie na przemiany komórkowe, procesy enzymatyczne, wzmacnia naczynia krwionośne, tkankę nerwową, obniża ciśnienie tętnicze. Woda radonowa jest znakomita w rehabilitacji chorób narządów ruchu, zarówno tych pourazowych jak i reumatycznych. Zmniejsza się bolesność i ograniczenie ruchu w stawach, a zwiększa się siła mięśni. Gaz ma również korzystne zastosowanie w kuracji niektórych chorób przemiany materii i chorób tarczycy.
Kąpiel radoczynna przyspiesza odrastanie uszkodzonych włókien nerwowych, a także likwiduje procesy zapalne.
Powietrze, gleba i woda w Czerniawie-Zdroju przesycone są szlachetnym i unikalnym gazem radonem.
W kurorcie prowadzone jest leczenie uzdrowiskowe w następujących kierunkach leczniczych: