Co to jest potencjał REDOKS?

Co to jest potencjał REDOKS?

Jest to niezwykle interesujący wskaźnik jakości wody. Mierzony jest jonometrem w miliwoltach (mV). Wskazuje na zdolność wchodzenia roztworu w reakcje chemiczne powodujące utlenianie lub redukcję. Są to procesy, w których następuje przeniesienie elektronu z jednego atomu do drugiego. Utrata elektronów to utlenianie, zyskanie zaś elektronów jest nazwane redukcją. Obie reakcje zachodzą łącznie ponieważ przebieg procesu, w którym zachodzi oddawanie elektronów, możliwy jest tylko wtedy gdy równocześnie odbywa się drugi proces polegający na przyłączeniu elektronów. Łącznie proces taki określa się mianem reakcji redukcyjno-utleniającej (redukcji i oksydacji) czyli redoks.

Brzmi to wszystko dosyć enigmatycznie ale to niezbyt skomplikowane. Woda basenowa podlega dezynfekcji, a dezynfekcja to nic innego jak proces utleniania mikroorganizmów wprowadzanych do basenu. Im więcej czynników utleniających tym wyższy potencjał redoks i tym samym lepsze warunki do zabijania bakterii. Istnieje silna zależność pomiędzy efektywnością utleniania np. bakterii E. coli, a poziomem potencjału redoks. Przy potencjale 600mV bakterie E. coli giną w kilka sekund ale już przy 500mV ten czas wydłuża się do godziny. Potencjał ten to, w związku z powyższym, ważny parametr obrazujący skuteczność dezynfekcji wody. Według niemieckiej normy DIN 19643, stosowanej również w Polsce, potencjał redoks wody basenowej dla dopuszczalnych wartości pH powinien zawierać się w granicach 750...770mV (dla solanki: 700...720mV).

W warunkach basenowych na wartość potencjału duży wpływ ma pH wody. Przy stałej zawartości chloru wzrastająca wartość pH zmniejsza wartość potencjału redoks. Wzrost potencjału redoks przy stałych innych parametrach (pH, poziom chloru, temperatura) sugeruje zwiększenie zawartości czynników redukujących w wodzie jakimi są bakterie, glony czy kurz.

Niestety jest też druga strona medalu, o której warto przy tej okazji wspomnieć. Coraz częściej bada się wpływ tzw. wolnych rodników na degradację DNA człowieka i starzenie się organizmu. Woda o wysokim potencjale redoks jest pełna wolnych rodników, dzięki czemu możliwe jest skuteczne utlenianie bakterii. Niestety taka woda często określana jest jako "martwa". Również woda kranowa i woda w popularnych napojach pod tym względem nie przedstawia dużej wartości (redoks powyżej 200mV). Wartości poniżej 200 mV (w tym ujemne) wskazują natomiast na właściwości redukujące czyli antyutleniające.

Z pewnością ciekawym będzie fakt, że tzw. cudowne, uzdrawiające wody o zupełnie zwyczajnym składzie zapewne zawdzięczają swą moc właśnie zdolnościom do redukcji wolnych rodników. Takie wody zawierają duże ilości aktywnego wodoru, który skutecznie eliminuje wolne rodniki tlenowe. Na uwagę zasługują pod tym względem również wody uzdrowiskowe. Woda ze źródła Wielka Pieniawa w Polanicy-Zdroju posiada potencjał 150...200mV, woda ze źródła Zuber w Krynicy-Zdroju: -30...+80mV.

Jeśli do kąpieli używana jest surowa woda ze źródła (np. geotermalna) nie poddawana obróbce, jest ona z tego punktu widzenia korzystniejsza niż woda wodociągowa. Dla przykładu woda używana w Uniejowie posiada przy ujęciu potencjał redoks na poziomie -50mV.

Zatem z jednej strony woda o wysokim potencjale redoks jest dobrym środowiskiem do skutecznego niszczenia bakterii, z drugiej zaś taka woda nie przysługuje się organizmowi aż tak jakbyśmy tego oczekiwali.


Data publikacji: 06.02.2011
wszystkie FAQ...

Wybrane z katalogu aquaparki i baseny:
Wyszukiwarka aquaparków
  • województwo
  • miejscowość
  • wielkość
  • różne
  • atrakcje
  • zjeżdżalnie
  • rodzaj
Ostatnio dodane opinie
Suchy Las: Park Wodny Octopus
Dosia (24.03.2024):
Uważam że basen pływalnia jest w porządku czysto dość sprawnie to idzie...
wszystkich opinii: 53
Poznań: Termy Maltańskie
Dosia (24.03.2024):
Uważam że basen, pływalnia to już nie to co było kiedyś ciągle coś zepsute...
wszystkich opinii: 266
Redzikowo: Park Wodny
Kolega wyderki (23.03.2024):
Witam odwiedziłem basen w tygodniu i na dzień dobry dowiedziałem się że...
wszystkich opinii: 41
To potoczna nazwa zapalenia ucha zewnętrznego wywołanego najczęściej przez pałeczkę ropy błękitnej (pseudomonas...
Trudno dziś określić kiedy powstał i do kogo należał pierwszy park wodny na świecie, ale za ojca parków...
Marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoN
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031