Polskie aquaparki, baseny rekreacyjne, pływalnie z atrakcjami...

Aquapark Wodny Świat

ul. Moniuszki 2A
57-350

Kudowa-Zdrój


  
Rodzaj:
Pływalnia z atrakcjami

  
Ocena:
2.3 5 (na podst. 12 opinii)

  
Wielkość:
*



Park wodny dość mały. Są 2 baseny. Jeden w którym można popływać i drugi z małym wirem wodnym raczej dla młodszych. Jest jedna zjeżdżalnia. Nie ma wow, ale może być poza tym, że dość wolna. Jest również sauna co na plus. też 2 (z tego co pamiętam) jacuzzi. Szału nie robi
Porażka
jak na obiekt z 2002 to jest całkiem dobrze :) wiadomo, że nowsze obiekty w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu oferują więcej, ale w trakcie budowy inne baseny to były zwykłe pływalnie bez atrakcji dodatkowych !! Ciekawym aspektem jest słona woda w basenie. Polecam Wodny Świat z czystym sumieniem.
No nie wiem jeszcze nie byłam i nie zbyt bardzo mnie kusi szukam aquaparku a nie "pływalni'
Szanowni Państwa właśnie jestem po 5 godzinkach basenów i wszelkiej maśći innych wodnych fantazji za jedyne 29 zl za cały dzień w Hotel Verde Montana Wellness
Na stronie www i w ulotkach rozdawanych w hotelach godz otwarcia 9 na miejscu pod drzwiami okazuje się że 10. Słowem parę kilometrów nadrobionych i łzy w oczach zawiedzionego dziecka. Jednym słowem nie polecam
jestem pod wrażeniem. wrzystko jest git tylko drogo troszke
Mały obiekt,mało atrakcji,ceny wysokie bez możliwości wykupienia biletu całodniowego,ogółem nuda.
kicha
niestety... po wejściu na obiekt połowa atrakcji była nieczynna. nie działały : sztuczna rzeka , jeden z biczy wodnych - bo sa AŻ trzy , wanny z hydromasażem ... woda w kranie daje większe bąble. ratownicy opryskliwi , żadnego sprzętu dla dzieci . gdybym nie był z dzieckiem na pewno nie korzystałbym . byłem 12.07 2011 ok godz 18. przykro... reszta w Kudowie --- SUPER---
               

   chcę podzielić się swoją opinią zgodnie z Regulaminem.
Wiem, że jeśli konkretnie opiszę co mi się nie podoba to daję szansę komuś by to zmienił. Jeśli tylko wyleję swoją złość, Świat będzie jeszcze gorszy.
Początek i status

Pierwsza wzmianka o źródłach mineralnych pochodzi z 1580 roku z kroniki Ludwika z Nachodu. Wówczas kronikarz opisywał najstarszą dzielnicę Kudowy - Czermną.

W wydanym drukiem w Lipsku w 1625 roku dziele "Glaciographia" Georgius Aelurius napisał o dobrych w smaku i zdrowych wodach lepszych od wina.

Pierwszego opisu wód Kudowy dokonał doktor Kremer w pracy naukowej z 1694 roku. Należy też odnotować zasługi miejscowego lekarza Johannesa Jacoba, dzięki któremu uznano Kudowę w 1870 roku za uzdrowisko leczące choroby serca. Było to pierwsze w Niemczech uzdrowisko kardiologiczne.

Obecnie obowiązujący status uzdrowiska prawnie nadany w 1967 roku.

Położenie
Uzdrowisko Kudowa-Zdrój położone jest w Sudetach Środkowych, na pograniczu Gór Stołowych i Pogórza Orlickiego (Wzgórz Lewińskich), w szerokiej kotlinie zwanej Obniżeniem Kudowy, nad Kudowskim Potokiem i Klikawą, u podnóża porośniętej lasem Góry Parkowej (477 m n.p.m.), na wysokości około 380-400 m n.p.m., tuż przy granicy z Czechami.
Klimat

Uzdrowisko podgórskie dolinne, o typie bioklimatu umiarkowanie bodźcowym, okresowo silnie bodźcowym.

Zaobserwowane cechy klimatu:
  • średnia roczna suma usłonecznienia rzeczywistego - 1440 godzin,
  • średnia roczna temperatura powietrza - 7,1°C,
  • średnia wieloletnia suma opadów - 618 mm,
  • średnia liczba dni z opadem - 168 w ciągu roku - najkorzystniejszym miesiącem ze względu na małą liczbę dni z opadem jest październik,
  • przeważają tu wiatry słabe południowo-zachodnie - cisza atmosferyczna w godzinach około południowych notowana jest średnio w 38 dniach w roku, notuje się jedynie 5 dni z wiatrem silnym, najczęściej w marcu i kwietniu.
Naturalne surowce lecznicze
  1. "Moniuszko" - woda mineralna, swoista 0,36% wodorowęglanowo-sodowo-wapniowa, szczawa.
  2. "Marchlewski" - woda mineralna, swoista 0,21% wodorowęglanowo-sodowo-wapniowa, szczawa.
  3. "źródło Górne" - woda mineralna, swoista 0,26% wodorowęglanowo-sodowo-wapniowa, żelazista, szczawa.
  4. "K-200" - woda mineralna, swoista 0,33% wodorowęglanowo-sodowo-wapniowa, krzemowa, szczawa.
KIerunki lecznicze

W kurorcie prowadzone jest leczenie uzdrowiskowe w następujących kierunkach leczniczych:

  • choroby ortopedyczno-urazowe
  • choroby reumatologiczne
  • choroby kardiologiczne i nadciśnienie
  • choroby naczyń obwodowych
  • choroby układu trawienia
  • choroby endokrynologiczne
  • choroby krwi i układu krwiotwórczego
Urządzenia lecznictwa
  1. Pijalnia Wód Mineralnych - półkolista rotunda z wnętrzem ozdobionym obrazami węgierskiego malarza Arpaga v. Molnara.
  2. Park Zdrojowy - park krajobrazowy o charakterze secesyjnym, założony w XVIII wieku w miejscu wypływania źródeł mineralnych.
  3. Basen sportowo – rehabilitacyjny „Wodny Świat – Aqua Park”.
Okoliczne formy ochrony przyrody
  1. Park Narodowy Gór Stołowych.
  2. Obszary Natura 2000:
    • Góry Stołowe - obszar ochrony ptaków (Góry Stołowe są jedną z najważniejszych w Polsce ostoi bociana czarnego, puchacza, sóweczki i dzięcioła zielonosiwego, występują tu także derkacze),
    • Góry Stołowe - obszar siedliskowy (występuje tu aż 16 cennych w skali europejskiej siedlisk, m.in. torfowiska alkaliczne, torfowiska wysokie, murawy kserotermiczne ze stanowiskami storczyków, górskie łąki konietlicowe i wapienne ściany skalne).
Ciekawostki

Historyczne losy tego miejsca związane z położeniem sprawiały, że Kudowa-Zdrój znana była pod różnymi nazwami. Jako Čermenské Lázně (XVI w.) opisywana była dzielnica Kudowy - Czermna, znana też z niemieckiego jako Tscherbeney (do 1937 r.) później Grenzeck (do 1946 r.).

Wieś, która dała początek miastu to Lipolitov (XV w.), sama Kudowa to Chudoba (połowa XVI w.), Chudobice Zdrój, Lázně Kudova, Lázně Chudoba, a także Cudowa (niemiecka wersja Kudowy). Współczesna nazwa obowiązuje od 1946 roku, zastąpiła wcześniejszą, niemiecką nazwę Bad Kudowa.
Początek i status

Pierwsze wzmianki o wodach leczniczych pochodzą z początku XV wieku. W 1748 roku przeprowadzono badania źródeł wód mineralnych. Od 1769 roku Duszniki stały się oficjalnym uzdrowiskiem poprzez wpisanie "Zimnego Zdroju" na listę źródeł leczniczych ówczesnych Prus.

Obecnie obowiązujący status uzdrowiska prawnie nadany w 1967 roku.

Położenie
Gmina położona w dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej, która oddziela Góry Orlickie od Gór Bystrzyckich. Zachodnia i południowa granica miasta biegnąc powierzchnią szczytową Gór Orlickich stanowi granicę państwową z Czechami. Powyżej doliny, na wschód, znajduje się Torfowisko pod Zieleńcem.
Centrum miasta znajduje się na dnie płaskiego na ogół Obniżenia Dusznickiego.
Działanie lecznicze
Wody spożywane wywołują głównie:
  • transmineralizację - wprowadzenie takich pierwiastków jak: sód, potas, wapń, magnez oraz pierwiastków śladowych i wyrównywanie ich niedoboru w ustroju,
  • wyrównywanie zaburzeń proporcji między antagonistycznymi jonami sód – potas, wapń – magnez, chlor – jod,
  • wyrównywanie zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej ustroju,
  • działanie przeciwzapalne,
  • pobudzenie perystaltyki dróg żółciowych i wydzielanie żółci,
  • wzmaganie czynności gruczołów trawiennych,
  • działanie obniżające poziom kwasu moczowego,
  • wzmaganie procesów katalizy i utleniania tkankowego.
Klimat
Typ bioklimatu silnie bodźcowy, okresowo umiarkowanie bodźcowy:
  • średnia roczna temperatura powietrza w wynosi 6,2°C,
  • średnia suma opadów wynosiła 807 mm, z maksimum rocznym (ponad 100 mm) przypadającym na czerwiec i lipiec oraz minimum (poniżej 50 mm) w lutym i marcu,
  • w okolicach Dusznik-Zdroju notuje się średnio jedynie 17 dni z wiatrem silnym, najczęściej zimą, po 2 dni w listopadzie, grudniu i styczniu, dni ze średnią prędkością wiatru powyżej 8 pojawiają się bardzo rzadko, średnio notuje się półtora dnia z całodobowym wiatrem silnym w roku,
  • średnie zachmurzenie w godzinach okołopołudniowych wynosi 69%, największe notowane jest od listopada do lutego (74-77%), a najmniejsze w sierpniu (59%).
Naturalne surowce lecznicze
  1. Ujęcie „Pieniawa Chopina” - 0,22% woda mineralna, swoista wodorowęglanowa, wapniowa, sodowa, szczawa, krzemowa, żelazista. Głębokość ujęcia - 78 m.
  2. Ujęcie „Jan Kazimierz” - 0,15% woda mineralna, swoista wodorowęglanowa, wapniowa, sodowa, szczawa. Głębokość ujęcia - 162,5 m.
  3. Ujęcie „B-4” (Agatka) - 0,27% woda mineralna, swoista, wodorowęglanowa, wapniowa, sodowa, magnezowa, żelazista, radonowa, szczawa.
  4. Ujęcie „B-3” (Jacek) - 0,12% woda mineralna, swoista, wodorowęglanowa, wapniowa, magnezowa, szczawa.
  5. Ujęcie „Nr 39” - 0,19% woda mineralna swoista, wodorowęglanowa, wapniowa, sodowa, krzemowa, szczawa.
KIerunki lecznicze

W kurorcie prowadzone jest leczenie uzdrowiskowe w następujących kierunkach leczniczych:

  • choroby ortopedyczno-urazowe
  • choroby układu nerwowego
  • choroby reumatologiczne
  • choroby kardiologiczne i nadciśnienie
  • choroby naczyń obwodowych
  • choroby górnych dróg oddechowych
  • choroby dolnych dróg oddechowych
  • choroby układu trawienia
  • cukrzyca
  • otyłość
  • osteoporoza
  • choroby kobiece
Urządzenia lecznictwa
  1. Pijalnia wód mineralnych.
  2. Park Zdrojowy - 5,4 ha.
Początek i status

Polanickie wody mineralne znane były już w XVI wieku. Wspomina o nich w "Glaciographii" kłodzki kronikarz Aelurius. W roku 1828 właścicielem miasta zostaje kupiec Joseph Gromls, który zadbał o źródła budując małą pijalnię oraz drewniane łazienki. Przyjmuje się, iż to był moment rozpoczęcia historii Polanicy jako uzdrowiska.

W roku 1873 łazienki kupił wrocławski przemysłowiec Wenzeslaus Hoffman zlecając zbadanie właściwości wód. W wyniku jego działań powstał rozległy park, zbudowano nową pijalnię wód, dom zdrojowy i teatr.

W roku 1904 zaczęto eksploatację źródła "Wielka Pieniawa".

Obecnie obowiązujący status uzdrowiska prawnie nadany w 1967 roku.

Położenie
Uzdrowisko leży w Sudetach Środkowych na pograniczu Kotliny Kłodzkiej oraz Gór Stołowych i Gór Bystrzyckich, u podnóża masywu Piekielnej Góry (538 m n.p.m.), nieopodal góry Kamiennej (704 m n.p.m.), nad Bystrzycą Dusznicką.
Naturalne surowce lecznicze
  1. Wielka Pieniawa - woda mineralna, swoista 0,15% wodorowęglanowo-wapniowa, szczawa.
  2. Pieniawa Józefa 1 - woda mineralna, swoista 0,11% wodorowęglanowo-wapniowa, szczawa.
  3. Pieniawa Józefa 2 - woda słabozmineralizowana, swoista 0,076% kwasowęglowa.
  4. P-300a - woda mineralna, swoista 0,26% wodorowęglanowo-wapniowa, szczawa.
KIerunki lecznicze

W kurorcie prowadzone jest leczenie uzdrowiskowe w następujących kierunkach leczniczych:

  • choroby ortopedyczno-urazowe
  • choroby reumatologiczne
  • choroby kardiologiczne i nadciśnienie
  • choroby górnych dróg oddechowych
  • choroby układu trawienia
Urządzenia lecznictwa
  1. Pijalnia Wód Mineralnych - zabytkowy kompleks składający się z pijalni, hali spacerowo-koncertowej i przylegającego Teatru Zdrojowego im. Mieczysławy Ćwiklińskiej.
  2. Park Zdrojowy.
  3. Uzdrowiskowy basen rehabilitacyjny - ul. Parkowa 4.
Okoliczne formy ochrony przyrody
  1. Park Narodowy Gór Stołowych.
  2. "Torfowisko pod Zieleńcem" - rezerwat przyrody.
  3. Obszary Natura 2000:
    • "Góry Stołowe" - obszar ochrony ptaków; jedna z najważniejszych w Polsce ostoi bociana czarnego, puchacza, sóweczki i dzięcioła zielonosiwego, występują tu także derkacze,
    • "Góry Stołowe" - obszar ochrony siedlisk; występuje tu aż 16 cennych w skali europejskiej siedlisk, m.in. torfowiska alkaliczne, torfowiska wysokie, murawy kserotermiczne ze stanowiskami storczyków, górskie łąki konietlicowe i wapienne ściany skalne; wśród licznych gatunków zwierząt chronionych spotkać można tu: wydrę, 3 gatunki nietoperzy, traszkę grzebieniastą, 2 gatunki ryb - minoga strumieniowego i głowacza białopłetwego oraz ślimaka - poczwarówkę zwężoną,
    • "Piekielna Dolina koło Polanicy" - obszar ochrony siedlisk; na stromych stokach koryta Bystrzycy Dusznickiej rośnie m.in. cenny fragment lasu klonowo-lipowego, naskalne lasy sosnowe z bardzo nisko występującą populacją brzozy omszonej.
Produkty uzdrowiskowe
  1. Wody mineralne (źródła w Polanicy):
    • "Staropolanka 2000" - z ujęcia P-300, poziom mineralizacji wynosi 2120 mg/l,
    • "Wielka Pieniawa" - ze źródła Pieniawa Józefa, mineralizacja 1380 mg/l,
    • "Staropolanka" - ze źródła Pieniawa Józefa, średniozmineralizowana - 805 mg/l.
  2. Wody źródlane (źródła w Jeleniowie k. Kudowy-Zdroju):
    • "Staropolanka Zdrój",
    • "Kudowianka".
Wyszukiwarka aquaparków
  • województwo
  • miejscowość
  • wielkość
  • różne
  • atrakcje
  • zjeżdżalnie
  • rodzaj
Ostatnio dodane opinie
Suchy Las: Park Wodny Octopus
Dosia (24.03.2024):
Uważam że basen pływalnia jest w porządku czysto dość sprawnie to idzie...
wszystkich opinii: 53
Poznań: Termy Maltańskie
Dosia (24.03.2024):
Uważam że basen, pływalnia to już nie to co było kiedyś ciągle coś zepsute...
wszystkich opinii: 266
Redzikowo: Park Wodny
Kolega wyderki (23.03.2024):
Witam odwiedziłem basen w tygodniu i na dzień dobry dowiedziałem się że...
wszystkich opinii: 41
Stara tradycja słowiańska wskazuje na to, że kąpieli pod gołym niebem zażywać można po tzw. nocy Kupały....
Zbudowany w fińskiej stoczni w Turku na zamówienie towarzystwa żeglugowego Royal Caribbean Cruise Line...
Marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoN
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031