Co zrobić by okularki nie zaparowały?

Co zrobić by okularki nie zaparowały?

Okularki, gogle i maski to sprzęt często wykorzystywany do pływania i nurkowania. Niestety przestaje on spełniać swoją rolę gdy przezroczysta powierzchnia, przez którą patrzymy, totalnie zaparuje. Para wodna osadza się tam w sposób zupełnie naturalny, a zapobieżenie temu zjawisku jest w zasadzie mało możliwe. Można jedynie minimalizować skutki.

Na powierzchnię najczęściej nanosi się substancje, które obniżają napięcie powierzchniowe wody. Są to tzw. surfaktanty, czyli związki powierzchniowo czynne. Dzięki nim, drobne kropelki skondensowanej pary ulegają "rozpłaszczeniu". W ten sposób kropelki łączą się ze sobą tworząc cienką warstwę wody. Promienie światła przechodząc przez tę warstwę nie ulegają rozproszeniu tak, jak ma to miejsce w sytuacji przechodzenia przez wiele drobnych kropelek wody. W efekcie mimo wilgoci gogle czy okularki są nadal przezroczyste umożliwiając widzenie.

Poszukując w sklepach okularków pływackich dobrze jest zwracać uwagę na to, czy mają one fabrycznie naniesioną powłokę anti-fog. Niestety taka powłoka nie jest trwała. Aby jednak służyła jak najdłużej trzeba odpowiednio o nią dbać. Nie należy używać do mycia takich okularków żadnych środków. Po kąpieli jedynie spłukać bieżącą wodą i w żadnym wypadku nie wycierać i nie dotykać wewnętrznej części.

Jeśli po jakimś czasie okularki zaczną jednak parować to można spróbować skorzystać z dostępnych na rynku płynów anti-fog. Ważne jest by nanieść warstwę płynu na suchą powierzchnię. Następnie należy sprawić by płyn rozpłynął się po niej. W zależności od producenta trzeba bądź to spłukać wszystko po kilku chwilach i wysuszyć, bądź też odczekać aż płyn sam odparuje. Producenci w tego typu płynach stosują różne substancje, mniej lub bardziej skuteczne. Z reguły jednak zabezpieczają one okularki na niezbyt długo.

Obecnie naukowcy poszukują rozwiązań, które umożliwiłyby uzyskanie stałego efektu bez konieczności częstego nanoszenia surfaktantów. Poszukuje się nowych materiałów i substancji na poziomie nanotechnologii.

Natomiast z domowych sposobów wymienia się zwykle zastosowanie płynu do naczyń lub pianki do golenia. Niewielką ilość substancji należy nanieść na część wewnętrzną i delikatnie wypolerować do sucha bez spłukiwania. Opinie o skuteczności i bezpieczeństwie tego rozwiązania są jednak podzielone. Powodzenie może zależeć od rodzaju tworzywa użytego do produkcji okularków, warunków ich używania oraz indywidualnej wrażliwości na środki chemiczne.


Data publikacji: 20.05.2010
wszystkie FAQ...

Wybrane z katalogu aquaparki i baseny:
Wyszukiwarka aquaparków
  • województwo
  • miejscowość
  • wielkość
  • różne
  • atrakcje
  • zjeżdżalnie
  • rodzaj
Ostatnio dodane opinie
Środa Śląska: Średzki Park Wodny
Stivi Gonzalez (18.03.2024):
Wychodząc z sauny zostałem poproszony o niedopłatę 0, 62 grosze. Nanosekundy...
wszystkich opinii: 25
Tarnowskie Góry: Park Wodny Tarnowskie Góry
Cziki cziki (17.03.2024):
Obsługa basenu bardzo nie sympatyczna, panie na kasie obrażone że musiały...
wszystkich opinii: 84
Tarnowskie Góry: Park Wodny Tarnowskie Góry
Lech u (14.03.2024):
Brawo dla personelu dbająca o czystość, jak i obsługę przy kasach. Zawsze...
wszystkich opinii: 84
Dezynfekcja konieczna jest do usuwania bakterii, grzybów i glonów nie tylko chorobotwórczych ale tych...
Tuż za naszą granicą znajduje się sporo ciekawych i wartych odwiedzenia parków wodnych. Wiele z nich...
Marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoN
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031